info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Wang Yi, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri’yle bir araya geldi


Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, karmaşa ve değişimin iç içe geçtiği küresel durum altında iki ülkenin devlet başkanlarının rehberliği altında, Çin-Rusya ilişkilerinin birçok sınamadan geçip daha da olgunlaştığına ve dinamizm dolu olduğuna işaret etti.

Wang Yi, Çin tarafının Rusya tarafıyla stratejik koordinasyonu pekiştirmeye, stratejik karşılıklı güveni artırmaya, “Kuşak ve Yol” ve Avrasya Ekonomik Birliği arasında kenetlemeyi derinleştirmeye, hegemonyacılığa birlikte karşı çıkmaya, yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının içeriklerini zenginleştirmeye ve dünyanın kutuplaşması ve uluslararası ilişkilerin demokratikleştirilmesine dinamizm katmaya hazır olduğunu söyledi.

Wang Yi, BRICS üye ülkelerinin önemli yeni yükselen piyasalarla gelişmekte olan büyük devlet olduklarına ve küresel gelişme yönünü temsil eden yapıcı güçler olduklarına işaret ederek, Çin tarafının Rusya dahil BRICS ülkeleriyle iş birliğini yoğunlaştırmaya hazır olduğunu kaydetti.

Patruşev görüşmede, Çin ve Rusya’nın çok taraflılığını aktif şekilde yerine getirip, tek taraflılığa birlikte karşı çıktıklarını, çok taraflılık kisvesi altında az sayıda ülkenin çıkarlarını koruma yönünde hegemonyacılık eylemlerini boykot ettiklerini söyledi. Patruşev, Rusya ve Çin’in, bölgesel ve uluslararası gerilimleri şiddetlendiren soğuk savaş zihniyetine karşı çıkıp Rusya, Çin ve gelişmekte olan ülkelerin meşru hak ve çıkarlarını korumaya, bölgesel ve dünya barışı ve istikrarını korumaya önemli katkılarda bulunduklarını vurguladı.

Patruşev, ayrıca Rusya tarafının Çin tarafıyla stratejik koordinasyonu yoğunlaştırmaya, BRICS ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çerçeveler altında işbirliğini pekiştirmeye ve çalkantıların yaşandığı dünyaya daha fazla istikrar ve güç katmaya hazır olduğunu ifade etti.