info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin tüketim piyasası istikrarlı toparlanma eğilimini koruyor


Verilere göre Çin'deki toplam perakende satışlar, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,2 artarak 22 trilyon 760 milyar yuana ulaştı. Çevrim içi perakende satışlar, yüzde 13,1’lik artışla 7 trilyon 160 milyar yuanı buldu.

Bununla birlikte çevrim dışı tüketim de hızla toparlanıyor. Yiyecek içecek sanayisinin geliri yılın ilk altı ayında yıllık bazda yüzde 21,4 artarken, film gişe geliri de yüzde 53’lük artış kaydetti. Duanwu bayramı sırasında yurtiçinde seyahat eden turistlerin sayısı, 2019’a göre yüzde 12,8 arttı. Öğrencilerin yaz tatili sırasında gerçekleşecek seyahatlerin artması bekleniyor.

Sheng, vatandaşların yaşam seviyesinin yükseltilmesiyle birlikte sağlık, moda ve kaliteli tüketici ürünlerine olan ihtiyacının da arttığını aktardı. Yılın ilk yarısında altın, gümüş, mücevher ile kozmetik ürünlerin perakende satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla sırasıyla yüzde 17,5 ve yüzde 8,6 arttı. Tüketici ürünleri ithalat hacmi, yüzde 6,6 büyüdü. Hainan adasında gümrüksüz satışlar yıllık bazda yüzde 26,5 yükseldi.

Ayrıca çevre dostu ve düşük karbonlu yaşam tarzı da tercih edildi. Çevre dostu ürünlerin satışı gözle görülür şekilde arttı. Yılın ilk altı ayında yeni enerjili araçların satışları, yüzde 44,1 artarak, 3 milyon 747 bin adete ulaştı.

Sheng, iç talebin artması ve tüketimi teşvik eden politikaların uygulanmasıyla birlikte yılın ikinci yarısında tüketimin toparlanma eğilimini sürdüreceğini öngördü.