info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin: Yapay zeka, insanlığın kader birliği inşasını daha önemli, gerekli ve ivedi kıldı


Zhang Jun, dün BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen üst düzey toplantıda yapay zeka ve güvenlik sorununa ilişkin olarak yapay zekanın karmaşık etkilerinin her geçen gün daha da belirginleştiğini vurguladı. Yapay zekanın büyük teknolojik avantajlar sağlarken aynı zamanda artan endişelere yol açtığını hatırlatan Zhang, bu durumun insanlığın kader birliği inşasını daha da önemli, gerekli ve ivedi hale getirdiğini ifade etti.

Zhang, iki ucu keskin kılıç gibi olumlu veya olumsuz etkiler getirebilecek olan yapay zekanın insanlar tarafından nasıl kullanılacağına, hangi standartlar çerçevesinde geliştirileceğine ve gelişmeyle güvenlik arasında nasıl bir uyumun sağlanacağına bağlı olduğunu vurguladı.

Zhang, uluslararası toplumun gerçek anlamda çok taraflı bir ruhla hareket ederek, kapsamlı diyalog yürütmesi, fikir birliklerini sürekli toplaması, yapay zeka yönetimine ilişkin rehberlik ilkelerini hazırlaması gerektiğini ve Çin'in BM'nin bu konuda koordinasyon rolünü desteklediğini belirtti.

Zhang ayrıca yapay zeka yönetimi konusunda ahlaka öncelik verilmesi, güvenli ve kontrol edilebilir yaklaşımlara bağlı kalınması, adil olma ve genel yarar sağlama ilkelerinin vurgulanması, açık ve kapsayıcı özelliklerin korunması ve barışçıl amaçlarla kullanımına dikkat edilmesi olmak üzere beş ilkeyi ileri sürdü.

Zhang, Çin'in uluslararası toplumla birlikte yapay zeka alanında Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Küresel Güvenlik İnisiyatifi ve Küresel Medeniyet İnisiyatifi gibi girişimleri aktif olarak yerine getirmeye, kalkınmaya öncelik vererek ortak güvenliği korumaya ve tüm ülkelerin yapay zekanın faydalarından pay almasını sağlamaya, riskleri ve tehditleri birlikte önlemeye ve göğüslemeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.