info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin, gemi imalatında dünya birinciliğini koruyor


Veriler, yılın ilk yarısında Çin’de tamamlanan gemi yapımının yıllık bazda yüzde 14,2 artışla 21 milyon 131 bin DWT’ye, yeni siparişlerin ise geçen yıla göre yüzde 67,7 artarak 37 milyon 669 bin DWT’ye yükseldiğini ortaya koydu.

Aynı dönemde, Çinli gemi üreticisi işletmelerin elindeki siparişlerin de yıllık bazda yüzde 20,5 artışla 123 milyon 770 bin DWT’ye çıktığı aktarıldı.

Çin, 2022 yılı itibarıyla gemi imalatı alanında söz konusu üç endeks bakımından da art arda 13 yıldır dünya birinciliğini korudu.

İngiliz araştırma ve analiz kuruluşu Clarkson Research tarafından kısa süre önce açıklanan veriler, yılın ilk yarısında dünya genelindeki toplam gemi siparişinin 678 adedi bulduğunu, bu siparişlerin 428’ini Çinli gemi imalatçılarının aldığını ortaya koydu.

Diğer yandan, Çin haziran ayında 71 gemi siparişi alırken, bu sayı dünya toplamının yüzde 80’ini oluşturdu. 

Çin Gemi İnşa Sanayi Derneği Genel Sekreteri Li Yanqing’e göre bu veri, Çin gemi imalatı sektörünün küresel piyasada başı çektiği anlamına geldiğini gösteriyor.

Diğer yandan, edinilen bilgilere göre, son yıllarda Çin’in gemi yapım şirketleri, teknolojilerini geliştirme ve emisyon boşaltım standartlarını yükseltme gibi yollarla orta ve üst seviyeli piyasalardan daha fazla sipariş aldı.

Çin’de geçen yıl alınan gemi siparişlerinin yüzde 49,1’ini yeni enerjili gemiler oluşturdu.

Haziran sonu itibarıyla, Çin Devlet Gemi İnşa Şirketi (CSSC) bünyesindeki fabrikaların aldığı siparişlerden yüzde 90’dan fazlasını temiz enerjili gemilerin oluşturduğu bilgisi verildi.

Çin Gemi İnşa Sanayi Derneği Genel Sekreteri Li Yanqing, Çin’in gemi imalat sektörünün hem nitelik hem nicelik bakımından dünyada en ileri seviyeye çıktığı değerlendirmesinde bulundu.

Li, Çin’in yerli teknolojiye dayalı olarak tasarlayıp ürettiği gemilerin sayısının giderek arttığının, mühendis kadrosunun seviyesinin de her geçen gün yükseldiğinin altını çizdi.