info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Wang Yi, Blinken'le bir araya geldi


Wang Yi, geçtiğimiz ay Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ikili ilişkilerin sürekli gelişimine dair yol gösterici fikirlerini dün Jakarta’da Blinken'a hatırlattı. Bu görüşlerden mutabık kalınan konulardan biri olan Bali gündemi hakkında Wang Yi, iki tarafın belirgin adımlar atarak ikili ilişkileri normalleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, ABD'ye ikili ilişkilerdeki ciddi gerginliğin nedenlerini derinlemesine düşünme ve Bali'de iki devlet başkanının anlaştığı noktaları uygulamaya geçirme çağrısı yaptı.

Çin'in Taiwan konusundaki kararlı tutumunu yeniden belirten Wang Yi, ABD'nin Çin'in iç işlerine karışmamasını, Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğüne zarar vermemesini, ayrıca Çin'e yönelik ticari ve bilimsel baskıları durdurmasını ve yasadışı yaptırımları sonlandırmasını talep etti.

Wang Yi, hem Çin'in hem de ABD'nin bölge ülkelerine saygı göstermesi gerektiğini, ASEAN'ın merkezi rolünü desteklemesi gerektiğini ve tartışmalı konular ile karmaşık unsurları bölgesel işbirliği çerçevesine dahil etmekten kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Bu görüşme sırasında Asya-Pasifik ve denizcilik konuları gibi çeşitli meseleler ele alındı. Her iki taraf da görüşmenin samimi ve yapıcı bir atmosferde gerçekleştiğini belirtti.