info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin ve Rusya, insanlığın kalkınmasında büyük sorumluluk üstleniyor”


Xi görüşmede, Çin halkının dostu olarak yıllardır Çin-Rusya ilişkilerinin gelişmesi, iki ülke arasında geleneksel dostluğun derinleşmesi ve iki ülke arasındaki  işbirliğinin  pekişmesi için önemli katkıda bulunan Matvienko’ya teşekkürlerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Xi, mart ayında  Rusya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birçok alanda fikir alışverişinde bulunarak önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin gelişmesi için ortaklaşa olarak plan yaptıklarını söyledi.

İki büyük ülke olan  Çin ve Rusya’nın insanlığın kalkınmasına dair önemli sorumluluğu üstlendiğinin altını çizen Xi, gelişmiş, istikrarlı, adil ve hakkaniyetli bir dünya için Çin’in Rusya ile beraber çaba göstermeye hazır olduğunu söyledi.

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ise, Xi Jinping’e Putin’in içten  selamlarını iletti. Matvienko, Rusya-Çin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin, tarihinin en yüksek seviyesine ulaşttığını ve istikrarlı bir şekilde ilerlemeye devam edeceğini kaydetti.