info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Berrak sulardan oluşan bir nehirler nesiller için uzanıyor


Aralık 2017’de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Jiangsu eyaletinin Xuzhou kentinde incelemelerde bulundu. Pan’an Gölü’nün çevresinde sürdürülen Kömür Madenciliğinin Çöküntü Havzasını Düzeltme Projesi’nin son gelişmeleriyle ilgili bilgi alan Xi, “Kaynakları tükenmiş bölgelerin ekonomik dönüşümü ve gelişimi büyük bir “makale” gibidir. Uygulamalar, yeni bir kalkınma anlayışı doğrultusunda üretimin geliştirilmesi, zengin bir yaşam ve sağlıklı bir ekolojiyi oluşturmayı hedefleyen medeni kalkınma yoluyla bu makalenin güzel bir şekilde yazılabileceğini kanıtladı.” diye konuştu.

Xi Jinping’in ekoloji düşüncesine göre, Jiangsu eyaletinin Xuzhou kentinin en büyük kömür madenciliği çöküntü havzası, günümüzde yemyeşil ağaçlarla çevrili ve temiz göle sahip olan ulusal 4A düzeyinde bir sulak alana dönüştü.

Yangtze Nehri, Jiangsu eyaletinin Nantong kentinde denize dökülür. Kasım 2020'de Nantong'da incelemelerde bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, "Modernleşme sürecinde, insanlık ve doğanın uyum içinde bir arada yaşadığı bir kentsel ekoloji yaratmaya daha büyük önem vermeliyiz. Hem kaliteli kalkınma sağlamalı, hem de halkın yaşam kalitesini yükseltmeliyiz," dedi.

Son yıllarda, Nantong kenti çevreye zarar veren 203 firmayı bölgeden taşıdı ve 12 kilometre uzunluğunda bir nehir kıyısı onarıldı. Yaklaşık 6 kilometrekarelik bir orman alanı ve 430 kilometre uzunluğunda bir nehir kenarı parkı oluşturuldu.

Kasım 2020'de Büyük Kanal'ın Jiangsu eyaletine bağlı Yangzhou bölümünü ziyaret eden Xi Jinping, "Kanal, binlerce yıldır nehrin her iki yakasındaki şehirleri ve insanları besliyor ve halka zenginlik ve mutluluk getiriyor. Umarım hep birlikte çalışabiliriz ve Büyük Kanal'ı koruyabiliriz, böylece kanal her zaman fayda sağlamaya devam eder." ifadelerini kullandı.

Günümüzde Büyük Kanal'ın Yangzhou bölümünün kenarında 400 park oluşturuldu. Yerel sakinler, yürüyerek 10 dakika içinde bu parklara ulaşabilirler. Tüm parklar vatandaşlara ücretsiz olarak açıktır.