info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin 24 Güneş Sezonu: Xiaoshu “Küçük yaz”


Derleyen: Zülal Çelik

Xiaoshu, sıcak dönemin yaklaştığını ancak aşırı sıcak noktanın henüz gelmediğini gösterir. Ama neden 'Küçük yaz' olarak adlandırılıyor? Xiaoshu'dan önceki güneş sezonu Xiazhi’dır (Yaz Gündönümü) ve bunu sıcak mevsimde arka arkaya üç sezon izler. Eskiden Çincede bu sezonlara 'Fu' adı verilirdi. İlk 'Fu' dönemi nispeten daha soğuk olduğundan, bu dönemdeki güneş sezonu Xiaoshu 'Küçük yaz' olarak adlandırılır ve sonraki sezon ise daha büyük sıcaklığın geldiğini ifade eden Dashu olarak adlandırılır.

Peki Çin'de bu sezonda neler gerçekleşir?

YAĞIŞLI BİR DÖNEM

Xiaoshu sezonu, sıcak olduğu kadar yağışlı bir dönemdir. Yağışlar sayesinde, tarımsal ürünler daha iyi ve sağlıklı gelişir. Fakat yağışların fazlalığından dolayı bu sezonda en yaygın çiftçilik faaliyetlerinden biri, sel kontrolüdür.

LOTUS ÇİÇEĞİNİN MEVSİMİ

Bu sezon, çiçekler için oldukça verimli ve aktif geçer fakat özellikle lotus çiçeği bu dönemde açar.

ATEŞ BÖCEKLERİ

Xiaoshu'ya göre, eski Çin'deki insanlar, bu dönemde rüzgarlarla birlikte sıcak hava dalgası geldiğine, ateş böceklerinin tarladan bahçeye uçmaya başladığına inanıyorlardı. Ayrıca ateş böcekleri bu sezonda çok hareketlidir, bu nedenle geceleri fotoğraf çekmek için iyi bir zamandır.

KAVUN YEMEK

Çin’de kavun hasadı, Xiaoshu sezonunda başladığından bu sezon, kavun ve kavun çeşidi meyveler sıklıkla tüketilir.