info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi’nin Shanghai İşbirliği Örgütü vizyonu


SİÖ, 2001 yılında Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan tarafından kuruldu. Geçtiğimiz 22 yılda SİÖ üyeleri ortak kader topluluğu halinde hareket etti. Günümüzde insanoğlu daha önce hiç görülmemiş sınamalarla karışı karşıya. Bu zorlukların üstesinden nasıl gelmek gerekir? SİÖ bu süreçte nasıl bir rol oynayabilir? Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün yaptığı konuşmada bu sorulara cevap verdi.

Xi, konuşmasında günümüz dünyasında kargaşaların gerçekleştiğine, büyük değişikliklerin hızlı bir şekilde yaşandığına, insanlığın tarihte eşi benzeri görülmemiş tehditlerle karşı karşıya bulunduğuna işaret etti.

Xi, “Dayanışma mı, bölünme mi olacak? Barış mı, çatışma mı olacak? İşbirliği mi, zıtlaşma mı olacak? Bu sorulara yönelik cevabım şu: Bütün ülkelerin halklarının güzel yaşama yönelik özlemleri hedefimizdir. Barış, kalkınma, işbirliği ve kazan-kazan yönündeki çağın eğilimi engellenemez.” diye konuştu.

“Birlik ve karşılıklı güven arttırılmalı"

Xi Jinping, “Stratejik iletişim ve eşgüdümü güçlendirerek, fikir ayrılıklarının diyalogla giderilmesine ve rekabetin işbirliğiyle aşılmasına çalışmalıyız.” diye konuştu.

 “Ortak güvenliği korunmalı”

Xi, “Bölgede uzun vadeli istikrarın sağlanması bizim ortak sorumluluğumuzdur. Çin, tüm taraflarla beraber Küresel Güvenlik İnisiyatifi’ni yerine getirmeye, ülkeler arasındaki fikir ayrılıklarının ve çelişkilerin diyalog yoluyla çözülmesine bağlı kalmaya, uluslararası ve bölgesel sorunların siyasi yolla çözülmesini hızlandırarak, bölgede güvenlik bariyerini sağlamlaştırmaya hazırdır.” şeklinde konuştu.

 “Somut işbirliğine odaklanılmalı”

Ekonomik büyümeyi hızlandırmanın bölgedeki ülkelerin ortak görevi olduğuna dikkat çeken Xi, SİÖ ülkelerinin kendi para birimleriyle ticaret yapma, SİÖ kalkınma bankasının kurulması ve bölgesel uluslararası lojistik koridorun inşaatı gibi önerilerde bulundu.

 “Halklar arasındaki iletişim pekiştirilmeli”

Tüm tarafları Küresel Medeniyet İnisiyatifi’ni yerine getirmeye davet ettiklerini anımsatan Xi, önümüzdeki 3 yılda Çin’in SİÖ ülkelerine bin adet Çince bursu sağlayacağını ve 3 bin kişiyi "Çince Köprüsü" yaz kampına davet edeceğini belirtti. Xi ayrıca, bilimsel değişim programı kapsamında 100 genç bilim insanının Çin'e davet edileceğini söyledi.