info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Vatanseverliği taşıyan Duanwu Bayramı


Duwanbu Bayramı’nı kutlamak için insanlar bayrama özgü bir yemek olan Zongzi yapar, bayram gününde her aile kapısının önüne pelin otu ve su kamışı asar ve ejder kayıkları yarışmaları düzenlenir.

Çinlilerin Duanwu Bayramı aynı zamanda, Çin tarihinde ünlü vatansever şair Qu Yuan’ı anma günüdür. Rivayete göre, M.Ö. 3. yüzyıldaki Chu devleti döneminde yaşayan Qu Yuan, vatanın düşmanlar tarafından işgal edilmesinden sonra çok üzülmüş ve kendisini 5. ayın 5. günü Miluo nehrine atarak intihar etmiş. Bundan sonra, halk vatanını çok seven Qu Yuan'ı anmak için nehir içine yapışkan pirinç doldurulan bambu parçaları atmaya başlamış. Daha sonra bu hikâye Duanwu Bayramı’nda ejder kayıkları yarışması düzenleme geleneği haline geldi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, şair Qu Yuan’ın şiirlerindeki vatanseverlik ruhunu birçok kez belirtti. Xi daha önce yaptığı bir konuşmada, Qu Yuan’ın “Dokuz kez ölsem de kalbimdeki ideallerin peşinden gideceğim.” cümlesini alıntıladı. Vatanseverlik, binlerce yıldır Çin milletinin önemli bir özelliğini oluşturdu. Zaman ve şartlar nasıl değişirse değişsin, geleneksel Çin kültüründeki vatanseverlik ruhu hiç değişmedi ve Çinlilere sürekli olarak derin güç sağladı.

Dolayısıyla, Çin’in en önemli geleneksel bayramlarından Duanwu Bayramı boyunca çeşitli etkinlikler düzenlemenin yanı sıra, Çinliler bayram aracılığıyla vatanseverlik ruhunu taşıyan geleneksel kültürü nesilden nesle aktartmışlardır.