info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin'deki Unicorn şirketlerin sayısında rekor artış


Unicorn şirket, genellikle kısa sürede kurulup hızla büyüyen ve çekirdek teknolojilere sahip, 1 milyar ABD Doları’nın üzerinde bir işletme değeri olan şirket anlamına gelir. Bu şirketler, güçlü teknolojik yenilikçilik yeteneği ve büyük gelişme potansiyeli ile bilinir.

Çin'in güneyindeki Jiangsu eyaletinin Suzhou kentinde 19-20 Haziran tarihlerinde düzenlenen 2023 Çin Unicorn Şirketler Konferansı'nda elde edilen bilgilere göre, 2022 yılında ülke genelindeki unicorn şirketlerin sayısı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 13 artış göstererek 357'ye ulaştı.

Bu şirketlerin 98'ini yeni kurulanlar oluşturdu. Sektörel dağılım bakımından, unicorn şirketler, entegre devreler, yeni perakende, yenilikçi ilaçlar, dijital sağlık hizmetleri, dijital eğlence, akıllı lojistik ve yapay zeka dahil olmak üzere 38 sektörde faaliyet gösteriyor.

Bölgesel dağılım açısından, Beijing, Guangdong ve Shanghai gibi 3 şehir ile Jiangsu ve Zhejiang gibi 2 eyalet, unicorn şirketlerin sayısı bakımından ülkenin en üst sıralarında yer alıyor. Ayrıca, Qinghai ve Yunnan eyaletlerinde ilk kez unicorn şirketler kuruldu.

Öte yandan, unicorn şirketler sermaye piyasalarında da tercih ediliyor. 2022 yılında, 136 adet Çinli unicorn şirket yeni finansman elde etti ve Renminbi bazındaki finansman miktarı ve payı, ilk kez ABD Doları bazındaki finansmanı geride bıraktı. 25 unicorn şirket ise halka arz edildi.