info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin’in ortaya koyduğu inisiyatifler, küresel insan hakları davasına dinamizm katıyor


Bugün sona ermesi beklenen foruma yaklaşık 100 ülke ve uluslararası örgütten 300 konuk katıldı.

Forumda, küresel insan hakları yönetiminin iyileştirilmesi, küresel insan hakları davasının sağlıklı şekilde geliştirilmesi konuları ele alındı.  

Foruma katılan konuklar, Çin’in ortaya koyduğu Küresel Güvenlik İnisiyatifi, Küresel Kalkınma İnisiyatifi ve Küresel Medeniyet İnisiyatifi’nin küresel insan haklarının korunması için büyük önem taşıdığına işaret ederek, bunun küresel insan hakları davasının geliştirilmesine dinamizm kattığını savundu.

İsveç Kuşak ve Yol Enstitüsü Başkanı Sephen Brawer forumda yaptığı konuşmada, “Bu yıl Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Kuşak ve Yol inisiyatifini ortaya koymasının onuncu yıldönümü. Bu inisiyatifin barışa giden bir yol olduğu gibi, gerçek anlamda insan haklarını geliştirmenin bir yolu, aynı zamanda küresel yoksulluğu ortadan kaldırabilecek bir yol olduğuna inanıyorum. Ancak maalesef ABD, İngiltere ve G7 grubu, Çin’i sürekli olarak şeytanlaştırmaya çalışıyor. Bu girişim, ABD gibi ülkelerin çağdaş Çin ve Çin medeniyetinin 5 bin yıllık geçmişine olan korku ve bilinçsizlikten kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Dominika Bilimler Akademisi Üyesi Eduardo Klinger Pevida forumda yaptığı konuşmada, “Çin tüm dünya halklarının insan haklarından etkin şekilde faydalanmasını temenni ediyor ve bu konuda örnek teşkil ediyor. Çin BM’de yaptığı açıklamalarda, bazı ülkelerde çeşitli tarzda ırkçılık ve sistematik ayrımcılık bulunduğuna dikkat çekerek, bu sorunları çözmenin aciliyetine defalarca vurgu yaptı.” diye konuştu.