info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Geleneksel kültür, Çin milletinin can damarıdırGeleneksel kültür, Çin milletinin ruhani can damarıdır

15 Ekim 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Xi Edebi ve Sanatsal Çalışmalar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, mükemmel geleneksel Çin kültürünün Çin ulusunun ruhani can damarı, sosyalizmin temel değerlerini geliştirmenin önemli bir kaynağı ve aynı zamanda dünya kültüründe önemli bir yer edinmek için sağlam bir temel olduğunu söyledi.

27 Mayıs 2022’de Xi Jinping katıldığı toplantıda ise, Çin medeniyetinin bilgeliğini bir araya getiren seçkin Çinli geleneksel kültürünün, Çin milletinin kökeni ve ruhu olduğunu vurguladı.

Geleneksel Çin kültürünün çiçek açmasını sağlayalım

Mart 2021’de Fujian eyaletinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Xi, seçkin geleneksel kültürün inovasyonunun hızlandırılması gerektiğine dikkat çekti. Xi, modern çağın ruhuyla geleneksel kültüre yeni can katılması gerektiğini söyledi.

22 Eylül 2020 gününde Cumhurbaşkanı Xi, kültürel güveni güçlendirerek seçkin geleneksel Çin kültürünün yaratıcı dönüşümünü gerçekleştirmesi gerektiğini kaydetti. Xi, güçlü bir sosyalist kültür ulusu inşa etmeye çağırdı.

Çin kültürünü dünya genelinde yayalım

30 Kasım 2016 tarihinde  Çin Yazarlar Birliği 9. Kongresi’nin açılış töreninde konuşma yapan Xi, “Aslını unutmamak, dışarıyı özümsemek ve geleceğe bakmakta ısrar etmeliyiz. Geleneksel kültürü aktarma sürecinde yenilik yaratmalıyız. Küresel gelişim eğilimine uyan ve Çin değerlerini yansıtan sanat eserleri yaratmalıyız. Ülkemizin edebiyatı ve sanatı kendine has Çin özellikleri ve Çin üslubu ile dünyada dimdik ayakta dursun." ifadelerini kullandı.