info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çinli gençler aynı anda hem tüketiyor hem de tasarruf ediyor!


Fudan Kalkınma Enstitüsü İletişim ve Devlet Yönetimi Araştırma Merkezi, Fudan Üniversitesi Küresel İletişim Tüm Medya Araştırma Enstitüsü, Bilibili Kamu Politikaları Araştırma Enstitüsü ve Shanghai Bilgi Güvenliği ve Sosyal Yönetim İnovasyon Laboratuvarı tarafından, 2021 ve 2022 yıllarını içeren Genç Çinli İnternet Kullanıcılarının Sosyal Zihniyeti Anketi yapıldı.

Çin genelinde, toplam 5 bin 492 genç internet kullanıcısı üzerinde yapılan anketin sonuçlarına göre; Hem tüketmeye hem de tasarruf etmeye yönelik güçlü bir istekliliğin bir arada bulunması genç tüketici eğilimlerinin temel özelliği olarak ortaya çıktı. Raporda, tüketme isteği güçlü olanların oranı (yüzde 7,4), zayıf olanlardan (yüzde 0,8) çok daha yüksek. Ayrıca, tasarruf etme konusunda güçlü bir isteklilik ifade edenlerin oranı da (yüzde 1,8) zayıf olanlardan (yüzde 0,6) daha yüksek. Bu veriler tüketim yoluyla keyif almaya istekli, ancak aynı zamanda harcamalarını bilinçli bir şekilde kontrol eden ve acil durumlar için bir miktar tasarruf sağlayan bir gençlik olduğunu gösterdi.

Ankete katılanların yüzde 89'u son iki yılda güçlü bir harcama eğilimini sürdürmüştür. Özellikle bilgi için ödeme yapmanın, genç internet kullanıcıları arasında çok popüler olduğu görüldü.  Genelde; Podcast'ler, e-dergiler ve çevrim içi dersler gibi bilgiyle ilgili ürünlere para yatıran gençlerin hiç biri bilgi için ödeme yapmayı reddedeceğini söylememiştir.

AŞIRI TÜKETİME OLUMSUZ BAKMIYORLAR

Dikkat çeken bir başka özellik de gençlerin aşırı tüketime olumsuz değil olumlu bakmasıdır. Genç internet kullanıcılarının toplam yüzde 1,1'i bu konuda olumlu bir tutum sergilerken, sadece yüzde 0,2'si olumsuz görüş bildiriyor.

Gençler, hobilerine para harcama isteklerine rağmen, çeşitli e-ticaret tanıtım etkinliklerine katılmaya ve harcamalarını kontrol etmek için kendilerini kısıtlayıcı önlemler almaya da heveslidir. Örneğin, e-ticaret alışveriş festivalleri sırasında, birçok genç internet kullanıcısı tasarrufla ilgili ipuçlarını araştırıyor ve hatta bunları sosyal medyada paylaşabiliyor. Bu sadece harcamalarını azaltmalarına yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda onlara neşe de getiriyor.

AYNI ANDA HEM TÜKETME HEM DE TASARRUF ETME EĞİLİMİNDELER

Bu arada, düşük arzu toplumu ve minimalist yaşam tarzı bazı gençler arasında popüler oldu. Bunlar, aynı zamanda tüketimi kontrol etmek için kendini kısıtlama uygulamalarıdır. Video paylaşım sitesi Bilibili'deki milyonlarca ilgili video yorumunun ağ analizi, genç internet kullanıcılarının aynı anda hem tüketme hem de tasarruf etme konusundaki güçlü eğilimini doğruladı. Tüketimciliği eleştiren, aşırı tüketime ve aşırı borçlanmaya direnen, marka pazarlama planlarını ifşa eden ve tasarruf çağrısı yapan videoların yanı sıra, birçok genç internet kullanıcısının çevrim içi eğitim kursları için ödeme yapmayı tercih ettiğini görebilirsiniz.