info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin'den konvansiyonel mühimmat yönetimi için küresel çerçevenin oluşturulmasına takdir


Wang Wenbin, olağan basın toplantısında, söz konusu çerçevenin  uluslararası mühimmat yönetimi mekanizmasındaki "boşluğu" etkin bir şekilde dolduracağına dikkat çekti.

Son yıllarda, mühimmat stok yönetiminde sık sık kazaların meydana geldiğini ifade eden Wang, ayrıca sorumsuz mühimmat ihracatının artmasının, ciddi can kayıplarına, silahlı çatışmaların, terörizmin ve uluslararası örgütlü suçların teşvik edilmesine neden olduğuna işaret etti.

Wang, 76. BM Genel Kurulu'nun izniyle konvansiyonel mühimmat sorunu için açık bir çalışma grubunun oluşturulduğunu hatırlatarak, iki yıllık zorlu müzakerelerin ardından ilgili taraflar arasında konvansiyonel mühimmat yönetimi için küresel bir çerçevenin oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Wang, "Çin, yapıcı bir tavırla çalışma grubunun tartışmalarına katıldı ve çerçeve hakkında anlaşmaya varılmasını hızlandırmak için önemli bir koordinasyon rolü üstlendi. Çin'in girişimi sayesinde, çerçeve dahilinde 'devlet dışı aktörlere mühimmat ihracatının yapılmaması' gibi maddeler yer aldı. Bu, uluslararası toplumun mühimmat yönetimi ve kontrolüne yönelik kararlılığını yeterince gösterdi." dedi.

Wang, gelecekte Çin'in insanlığın kader birliği düşüncesi doğrultusunda, ilgili taraflarla mühimmat yönetimi konusunda iletişim ve işbirliğini güçlendirerek, kalıcı bir barışa ve geniş güvenliğe sahip bir dünya inşa etmek için daha büyük katkılar sunmaya hazır olduğunu kaydetti.