info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Kuşak ve Yol’un Latin Amerika’daki popülaritesi nasıl sürekli artıyor?


Arjantin Ekonomi Bakanı Sergio Massa’nın kısa süre önce, Çin’e yaptığı ziyaret sırasında iki ülke, Kuşak ve Yol inşasını ilerletmeyi amaçlayan iş birliği planını imzaladı. Bu, Arjantin’in geçen yılın şubat ayında Kuşak ve Yol İnisiyatifine katılmasından sonra, ikili iş birliğinde kazanılan önemli bir sonuç oldu. İki taraf arasında her alanı kapsayan iş birliği daha derin ve pragmatik hale getirildi.
Diğer yandan, Çin-Latin Amerika ve Karayipler Altyapı Tesisleri İş Birliği Forumu kısa süre önce, Çin’in Macao Özel İdari Bölgesi’nde sona erdi. Forumda nitelikli Kuşak ve Yol ortak inşası konularında derin fikir alışverişi yapıldı.
Son istatistiklere göre, Çin-Latin Amerika Kuşak ve Yol ortak inşasına katılan dost çevresi 21 üyeye genişledi. Kuşak ve Yol çerçevesindeki iş birliği hem geniş hem de derin, Çin ve Latin Amerika halklarına somut faydalar getiriyor. Dolayısıyla inisiyatif gün geçtikçe daha fazla Latin Amerika ülkesinden destek topladı.
Çin son 10 yıldır, Latin Amerika’nın ikinci büyük ticaret ortağı konumunda. 2022’de Çin ile Latin Amerika arasındaki ticaret hacmi yeni bir rekora imza atarak 485 milyar 790 milyon dolara ulaştı.
Kuşak ve Yol ortak inşasının Latin Amerika’daki en doğrudan etkisi, ikili ticaret hacminin artışında ve Latin Amerika ülkelerinin Çin ekonomisinin büyümesinden yararlanmasında kendini gösteriyor.
Ayrıca Kuşak ve Yol çerçevesindeki bazı iş birliği projeleri, Latin Amerika’nın ücra bölgelerinde bulunuyor. Bu projelerin uygulanması, yerel kalkınma ve istihdamı ilerletirken, halkların yaşam koşullarını da gözle görülür şekilde iyileştirdi.
Daha önemlisi Kuşak ve Yol İnisiyatifi, Latin Amerika ülkelerinin kalkınmasına yeni bir motivasyon kattı. Bugünlerde yeni tip altyapı tesisleri inşası, Çin-Latin Amerika iş birliğinin yeni odak noktası haline geldi.
Çin’in teknoloji ve tecrübe açısından avantajları, Kuşak ve Yol çerçevesindeki iş birliğiyle yeşil ekonomi, dijital ekonomi, ileri ve yüksek bilim ve teknoloji alanlarındaki altyapı tesisleri iş birliğinin nitelikli gelişmesini hızlandırırken, Latin Amerika ülkelerinin gelişmesindeki dönüşüme güç kattı.
Günümüzde dünya çalkantılı bir değişim dönemine girdi. Ekonomilerin büyümesi yavaşlıyor. Latin Amerika ülkeleri kendi kalkınma yollarını keşfederken, Çin tarafından ortaya koyulan Kuşak ve Yol İnisiyatifinin ortak istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri doğrultusunda kendi kalkınma hamleleri için uygun çözümler sağladığını da görüyorlar.
Bu yıl, Kuşak ve Yol İnisiyatifinin ortaya koyulmasının 10. yıl dönümü. Çin, nitelikli kalkınmayla Çin tarzı modernleşmeyi ilerletiyor. Bunun, başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere dünyadaki tüm ülkelere daha fazla fırsatlar getirmesi bekleniyor.