info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin, pazar erişimini genişletmeye devam edecek


Zhou Qiang, bugün Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında, üst düzey dışa açılmayı teşvik edeceklerini, Çin’in ultra geniş ölçekli pazar avantajlarına dayanarak ülkenin iç döngüsü ile küresel kaynak unsurlarını çekeceklerini, yüksek kaliteli yabancı sermayeli stoğu ellerinde tutacaklarını, daha yüksek kaliteli yabancı sermaye çekeceklerini ve ticaret ile yatırım iş birliğinin kalitesi ve seviyesini yükselteceklerini ifade etti.

Zhou Qiang, bir sonraki adımda birleşik bir ulusal pazarın inşasını teşvik edeceklerini ve yabancı sermayeyi çekmek ve kullanmak için daha fazla çaba göstereceklerini belirtti.

Zhou Qiang, pazar erişimini genişletmeye devam edeceklerine işaret etti. Zhou, yabancı yatırım erişimi negatif listesini makul ölçüde azaltacaklarını ve yabancı erişim üzerindeki kısıtlamaları gevşeteceklerini ifade etti. Zhou Qiang, serbest ticaret pilot bölgeleri ve Hainan Serbest Ticaret Limanı gibi platformların öncü rolünü daha fazla öne çıkaracaklarını kaydetti.

Zhou Qiang, yatırımı teşvik etme gücünü de artıracaklarına ve Çin’de Yatırım Yılı gibi yatırım promosyon faaliyetlerini düzenleyeceklerini belirtti.

Yabancı sermayeli işletmelere hizmet vermeye devam edeceklerini dile getiren Zhou Qiang, yabancı sermayeli işletmeler ve yabancı iş dernekleri ile düzenli temasları derinleştireceklerini kaydetti.

Zhou Qiang ayrıca dünya standartlarında birinci sırada yabancı yatırım ortamı yaratacaklarını ve yabancı yatırımın meşru hak ve çıklarlarını koruma gücünü artıracak, pazar odaklı, yasalarla yönetilen ve uluslararasılaşmış birinci sınıf bir iş ortamı oluşturacaklarını sözlerine ekledi.