info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin heyeti: Shangri-La Diyaloğu'na barış, işbirliği ve kalkınma için geldik


20. Shangri-La Diyaloğu, dün Singapur'da sona erdi. Çin heyeti üyeleri, diyaloğun ardından röportajlar verirken, Çin'in dünya barışını savunmak için somut adımlar atarak, uluslararası topluma daha fazla kamu güvenliği ürünü sunmak için katkıda bulunduğunu ifade ettiler.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Zhengfei, "Diyalog sürecinde Çin, Moğolistan, Yeni Zelanda, Filipinler, Kamboçya, Malezya, Almanya, İngiltere, Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Endonezya gibi ülkeler ile Avrupa Birliği'nden savunma yetkilileriyle birlikte ikili ilişkiler, uluslararası ve bölgesel durumlar, Taiwan ve Güney Çin Denizi gibi tüm tarafları ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Toplantıya katılan Çinli uzmanlar ayrıca medyaya ‘Çin'in Yeni Güvenlik İnisiyatifi" kavramını açıkladılar." dedi.

Çin Askeri Bilimler Akademisi’nin eski başkan yardımcısı He Lei, verdiği demeçte Küresel Güvenlik İnisiyatifi'nin aslında insanlığın kader birliği düşüncesinin uluslararası güvenlik alanında somut bir yansıması olduğunu ve bu inisiyatifin ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik kavramına bağlı olduğunu söyledi.

Çin Ulusal Savunma Üniversitesi'ne bağlı Ulusal Güvenlik Fakültesi'nden Doçent Zhang Chi, Taiwan Boğazı'ndaki gerginliğin tamamen ABD'nin provokasyon eylemlerinden kaynaklandığını belirtti.

Zhang, "ABD bu konuda bir şey söylerken başka bir şey yapıyor. Bu durum devam ettiği sürece, Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temelleri sarsılmanın yanı sıra bölgedeki güvenlik durumu daha da gerginleştirilecektir." ifadelerini kullandı.

Çinli katılımcılar, Shangri-La Diyaloğu'nun hegemonya için bir gösteri olmadığını, güvenliğin tartışıldığı bir platform olduğunu ve Çin heyetinin diyaloğa barış, kalkınma ve işbirliği amacıyla katıldığını belirttiler.