info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

RCEP tümüyle yürürlüğe girdi


Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası İşler Dairesi’nin yetkilisi, RCEP’nin tümüyle yürürlüğe girmesini değerlendirdi. Yetkili, dünya nüfusu, GSYH tutarı ve mal ticareti hacminin yüzde 30’unu oluşturan RCEP’nin tamamen yürürlüğe girmesiyle dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesinin hayata geçtiğini belirtti.

Yetkili, RCEP üyesi 15 ülkenin somut adımlarla açık, serbest, adil, hoşgörülü ve kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemine yönelik desteklerini ifade ettiklerini, bu ülkeler arasında daha geniş kapsamlı, daha yüksek seviyeli ve daha derinlemesine dışa açılma ve iş birliği gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Yetkili, RCEP’nin Çin’in daha yüksek seviyeli dışa açılmasına güç katacağını, Çin’in mal ticaretini artırmasına daha elverişli koşul yaratacağını, ticaret ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

RCEP’nin geçen yıl 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesinden bu yana bölgesel ticaret ve yatırımdaki katkısına değinen yetkili, bölgenin küresel yatırımların gözdesi haline geldiğine ve bölgeye yatırım aktığına dikkat çekti.

Yetkilinin verdiği bilgiye göre, 2022 yılında Çin ile diğer RCEP ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 12,95 trilyon yuana ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artış elde edildi. Çin’in fiilen değerlendirdiği RCEP ülkeleri kaynaklı yatırım miktarı yüzde 23,1’lik artışla 23,53 milyar ABD Doları@nı buldu. Bu rakam, ocak-nisan aylarında yüzde 3,7’lik artışla 8,9 milyar dolara ulaştı.

RCEP’nin Çinli işletmelere getiriler getirdiğine işaret eden yetkili, anlaşma ve Çin ile diğer RCEP ülkeleri arasındaki ikili serbest ticaret anlaşmaları sayesinde işletmelerin ticaret maliyetinin büyük ölçüde düştüğünü belirtti.