info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Büyük dost" ve küçük dostlar


1984 yılının Mart ayında Çin Komünist Partisi (ÇKP) Zhengding İlçe Komitesi Sekreteri olan Xi Jinping, Beijia köyü ilkokuluna gitti.

Xi Jinping, bu çocukların 21. yüzyılda köyün dayanıkları olacağını ve okulun köydeki en iyi bina olarak inşa edilmesi gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping, yoksul bölgelerde ve eski devrimci üs bölgelerindeki çocukların eğitimi ve yaşamlarını her zaman ciddiye aldı.

1995’te ÇKP Fuzhou Komitesi Sekreteri olan Xi Jinping, “Bin işletmenin bin okul inşa etmesi” kampanyasını başlattı. O zaman yalnızca birkaç tek katlı bina ve toprak mağara evlere sahip Yan’an Yangjialing İlkokulu, yardımla yeniden inşa edildi. Xi Jinping, iki kez okula mektup yazdı ve iki kez bu okulu ziyaret etti. Xi, eğitimin büyük önem taşıdığını ve devrimci üs bölgeleri ve yoksul bölgelerin kalkınmasının temelinin eğitime dayanması gerektiğini ifade etti.

Xi Jinping, dün Yuying Yuying Okulu’nu ziyaret ettiğinde yeni dönemde Çin’in iyi çocukları kavramından bahsetti ve “Hırs, hayal, öğrenmeyi sevmek, emeği sevmek, minettar olmak, arkadaşlık, yenilik yapmaya cesaret etmek ve mücadeleye cesaret etmek” gibi anahtar kelimelerin altını çizdi.

Bu anahtar kelimeler sadece çocukların sağlıklı büyümesi için bir yol değil, aynı zamanda iyi uygulandığı takdirde çocuklara ömür boyu zenginlik katar.