info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Starbucks CEO'su: Çin, bizim en büyük pazarımız olabilir


Narasimhan, basına verdiği demeçte, Çin’deki zincir mağaza sayısının 9 binle sınırlı kalmayacağını söyledi.

Starbucks, Eylül 2022’de Çin’deki zincir mağaza sayısını 2025 yılına kadar 9 bine çıkarmayı planladığını duyurmuştu. Narasimhan, Çin’de yaptığı konuşmada, gelecekte zincir mağaza açma yöntemini sürdüreceklerini, 3 yıl içinde pazarın daha da büyüyeceğini, 9 bin adet mağazanın sadece bir dönüm noktası olacağını dile getirdi.

Çin’de çok büyük bir tüketim piyasası bulunduğuna ve daha da büyüyeceğine işaret eden Narasimhan, Starbucks’ın 2. en büyük pazarı olan Çin’in en büyük pazar haline gelmesini temenni ettiğini ifade etti.

Narasimhan, yıllık kişi başına kahve tüketiminin Çin’de sadece 12 bardak iken bu sayı Japonya’da 200 ve ABD’de ise 380 bardağa ulaştığını hatırlatarak, Çin piyasasının büyüme potansiyelinin olduğunu savundu.

Çin’deki ekonomik canlanmaya şahit olduğunu söyleyen Narasimhan, Çin’deki büyümelerinin uzun vadeli olduğunu ve fırsatları barındıran Çin’deki zincir mağaza sayısının 9 bini aşabileceğini belirtti. Mağazadaki deneyim, ürünlerin inovasyonu, dijitalleşme ve personel kültürüne odaklanacaklarını sözlerine ekledi.

Starbucks’ın Çin’de 6 bin 200 zincir mağazası bulunuyor.