info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

C919 uçağıyla Shanghai-Chengdu seferleri başlatıldı


China Eastern Hava Yolları’na ait yerli üretim büyük yolcu uçağı bugün itibarıyla Shanghai-Chengdu rotasında rutin olarak faaliyet göstermeye başladı.

Alınan bilgilere göre China Eastern Hava Yolları ile Çin Ticari Havacılık Kurumu (COMAC) arasında 5 adet C919 uçağının alım-satım sözleşmesi imzalandı. China Eastern Hava Yolları, sözleşme kapsamında C919 uçaklarının uçuş bölümü, kabin bölümü, proje yönetimi, uçak onarım ve bakım merkezi gibi farklı bölümler açıp, yeni personeli istihdam etti.

China Eastern Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Feng Dehua, C919 büyük yolcu uçağının ilk ticari uçuşunun tamamlanmasıyla bu tip uçağın Ar-Ge, üretim, deneyim ve hizmete girmesi dahil her aşamasının başarıyla gerçekleştirildiğini ve uçağın müşterilere hizmet vermeye başladığını söyledi.

Uluslararası havacılık kurallarına göre, yeni bir uçak tipinin olgunlaşması ve piyasada geniş çapta kullanılmaya başlaması yıllar süren optimize çalışmalarını gerektirir. Gelecek dönemde China Eastern Hava Yolları, C919 uçağını dünyada kabul gören bir model haline getirmek için yüksek kalite ve gelişmiş yönetim konusunda iş birliği yapmaya odaklanacak ve çaba sarfedecektir.

 

China Eastern Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Feng Dehua, bugün itibarıyla C919'un Shanghai-Chengdu uçuş seferine resmi olarak başladığını ve ilerleyen dönemde C919'un daha fazla uçuş hattında kullanılacağını ifade etti. C919, Çin'in kendi gücüyle araştırma ve geliştirmesini yaptığı, patent ve telif haklarına sahip jet motorlu bir yolcu uçağı olup, ilk ticari uçuşunu başarıyla tamamlaması yabancı basın kuruluşları olan Reuters, Bloomberg ve AFP'nin büyük dikkatini çekti. Birçok yabancı medya kuruluşu, C919'un Avrupalı ve Amerikalı uçak üreticilerine karşı bir kilometre taşı niteliği taşıdığını belirterek Çin'in yabancı teknolojiye olan bağımlılığını azaltma ve kendi gücüyle tamamlayabilme hedefine bir adım daha yaklaştığını vurguladı. The Wall Street Journal gazetesi, C919'un hizmete girmesiyle Boeing ve Airbus'un Çin pazarındaki tekel konumunun meydan okumayla karşılaştığını ve bu gelişmenin büyük önem taşıdığını kaydetti.