info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin 24 Güneş Sezonu: Xiaoman “Tahıl tomurcuklanması”


Çin, geleneksel güneş takvimini, tarımda kullanmak için binlerce yıl önce oluşturdu. Artık bu geleneksel takvim kullanılmasa da, gelenekler hala sürüyor. Peki Xiaoman sezonunda, Çinliler hangi gelenekleri yerine getiriyor?

BALIK YEMEK

Xiaoman sezonunda yaz hasadı başlamak üzeredir. Bu sezondaki yağışlarda büyük artış nedeniyle nehirler suyla dolar, bu da balık ve karideslerin ortaya çıkmasına neden olur. Dolayısıyla balık yemek için en uygun olan dönem olarak nitelendirilir. Balıkçılar için de hasat mevsimidir.

DUT YEMEK

Bir Çin atasözü der ki; “Dut, Xiaoman sezonunda siyah olur.” Yani taze dut yemek için en iyi dönem bu zamandır.

EŞEK MARULU YEME GELENEĞİ

Eşek marulu yemek, Xiaoman sezonunda bir gelenektir. Eşek marulu Çinlilerin en erken yediği yaban sebzelerden biridir. Eşek marulu, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu çeşitli vitaminler, madensel maddeler, riboflavin ve manitol gibi maddeleri içeriyor, bu nedenle vücuttaki zehri çıkarma fonksiyonu var. Çin tıbbında eşek marulu, sıcak belirtisi olan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Çoğu Çinli, eşek marulunu kaynak suya koyar ve suyun tekrar kaynamasını ve sebzenin soğumasını bekler, sonra tuz, sirke, biber yağı veya soğan ezmesiyle soğuk meze yapar. Suda haşlanmış eşek marulu çorbası, hamur işinin içi gibi yemek türlerinde kullanılabilir.