info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin ile Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkeler enerji işbirliğinde zengin sonuçlar elde etti


Son 10 yılda politik temaslar sürekli derinleştiriliyor. Çin, 90’dan fazla ülke, bölge ve uluslararası örgütle hükümetler arası enerji işbirliği mekanizmasını kurdu. Çin’in çağrısıyla kurulan Kuşak ve Yol kapsamındaki enerji işbirliği ortaklık ilişkisine üye ülkelerin sayısı 33’e çıktı. Çin-Arap Birliği, Çin-Afrika Birliği, Çin-ASEAN, Çin-Orta ve Doğu Avrupa, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü Sürdürülebilir Enerji Merkezi olmak üzere 5 bölgesel enerji işbirliği platformu oluşturuldu.

Son 10 yılda bir dizi enerji altyapı tesisi inşa edildi. Başta Çin-Orta Asya doğal gaz boru hatları, Çin-Myanmar ham petrol ve doğal gaz boru hatları olmak üzere sınır ötesi boru hatları hizmete girdi. Orta Asya-Rusya, Ortadoğu, Afrika, Amerika ve Asya Pasifik dahil 5 petrol ve doğal gaz işbirliği bölgesi kuruldu. Çin ile Rusya ve Moğolistan gibi 7 ülke arasında elektrik bağlanırlığı projeleri hayata geçirildi.

Son 10 yılda temiz enerji endüstrisinde ticaret işbirliği ilerletildi. Dünyanın en büyük temiz enerji piyasası ve donanım üretim ülkesi olan Çin’in, küresel çapta güneş enerjisi kapasitesine ve rüzgar enerjisi kapasitesine katkı oranları sırayla yüzde 70’e ve yüzde 60’a ulaştı. Çin ve 100’den fazla ülke ve bölge arasında yeşil enerji projesinde işbirliği kuruldu. Kuşak ve Yol inşasına katılan ülkelerde yeşil ve düşük karbonlu enerjiye yapılan yatırımlar geleneksel kaynaklara yönelik yatırımları geride bıraktı.

Son 10 yılda finansman kanalları sürekli genişletildi. İpek Yolu Fonu, Kuşak ve Yol enerji işbirliği çerçevesinde petrol, doğal gaz, elektrik ve yeni enerji projelerine yatırımlara odaklandı. Şu ana kadar taahhüt edilen yatırım tutarı yaklaşık 6 milyar 800 milyon ABD doları olan 25 enerji yatırım projesi bulunmaktadır. Kuşak ve Yol güzergâhındaki enerji işbirliği, ilgili bölgelerde yaklaşık 10 milyon yeni istihdam yarattı.