info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin’den küresel gıda güvenliği pekiştirme çağrısı


BM Güvenlik Konseyi’nde dün gıda güvenliği ve askeri çatışmada sivillerin korunması konulu toplantı düzenlendi.

Zhang Jun toplantıda, sivillerin askeri çatışmaların en büyük kurbanı olduğuna işaret ederek, küresel gıda krizinin insani durumu daha da kötüleştirdiğini, bunun sivillerin yaşam şartlarını olumsuz etkilediğini söyledi.

Zhang Jun, geleneksel bağışlayan ülkelerin gereksinim duyan ülkelere daha fazla gıda ve sermaye yardımı sağlamaları, özellikle bu yardımların herhangi bir siyasi önşarta tabii tutulmaması çağrısında bulundu.

Zhang Jun, Afganistan’da yaşanan gıda krizi gibi insani meydan okumaların göğüslenmesine yardım sağlamak için ABD tarafının Afganistan halkına ait mal varlılığını derhal iade etmesi gerektiğini söyledi.

Zhang Jun, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin süresinin kısa süre önce yeniden uzatıldığını hatırlatarak, bunun küresel gıda tedarikine yardımcı olacağını, Çin’in gelişmeyi olumlu karşıladığını söyledi.

Zhang Jun, küresel gıda fiyatlarındaki son artışa yol açan ana nedenin bir avuç ülkenin rasyonel olmayan kantitatif gevşeme politikası izlemesi olduğuna işaret ederek, ilgili ülkelerin para politikalarını izlerken, bu politikanın dışarıya sızma etkisine önem vermesi, özellikle gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını daha fazla göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi.

Zhang Jun, Çin’in bazı ülkelerin ekonomik konuları siyasileştirip diğer ülkelere tek taraflı yaptırım uygulamasına, özellikle önemli sınır ötesi altyapı tesislerine saldırı düzenlemesine kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.