info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin:Ukrayna krizine siyasi çözüm getirilmesi için Polonya ile iletişimi koruyacağız


İki taraf, Ukrayna krizine siyasi çözüm getirilmesi ve Çin-Polonya ilişkileri gibi konularda görüş alışverişinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Ukrayna krizinin genişlemesinin ve uzun süre devam etmesinin hiçbir tarafın çıkarına uymadığına dikkat çeken Li Hui, savaşın bir an önce sona ermesini ve barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasını arzuladıklarını belirtti.

Ukrayna krizinde daima barış ve müzakereden yana olduklarını yineleyen Li, Çin’in Ukrayna krizine siyasi çözüm getirilmesi konusunda açıkladığı bildirge temelinde taraflarla temaslarını artırarak, ateşkes sağlanması ve savaşın sona ermesi için sağlam bir temel oluşturmak üzere konsensüsü genişletmeye devam edeceğini kaydetti.

Çinli temsilci, Avrupa’da barış için kalıcı bir teminat sağlamak amacıyla Ukrayna krizinin siyasi çözümü konusunda Polonya ile iletişimi sürdüreceklerini, Avrupa için dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir güvenlik çerçevesinin tesisini destekleyeceklerini dile getirdi.

Gerwel, Çin’in BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak, uluslararası ilişkilerde oynadığı yapıcı rolü överken, Polonya’nın Çin’in Ukrayna krizi üzerinde olumlu rol oynamayı sürdürmesini arzuladığını ifade etti.