info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin-Orta Asya Zirvesi işbirliğini derinleştirdi, ortak kalkınmayı ilerletti"


Zirveye katılan Orta Asya ülkelerinden yetkililer, zirvenin bölgedeki barış ve kalkınmanın ilerletilmesi için önemli rol oynadığını belirtti.

Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddin Muhriddin, “Çin-Orta Asya kader ortaklığının tesisini hedefleyen zirve, tüm bölgeye derin ve kapsamlı etkiler getirecek. Çin tarafından ortaya koyulan bu kavramı takdirle karşılıyoruz. Bu, işbirliği, ortak kazanç ve ortak kalkınmanın ilerletilmesi hedefimizi yansıtıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ortaya koyduğu Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Küresel Güvenlik İnisiyatifi ve Küresel Medeniyet İnisiyatifi tüm ülkeler için büyük anlam taşıyor.” dedi.

Kırgızistan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Daniyal Amangeldiev de zirveyle ilgili şu değerlendirmede bulundu: ‘‘Xi Jinping’in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi, bizi birlik içinde tuttu. Bu yıl inisiyatifin ortaya koyulmasının 10. yıl dönümü. 10 yılda büyük sonuçlar elde ettik. İnisiyatif, tüm Orta Asya bölgesinin ekonomik ve ticari gelişmesine güç kazandırdı. Bu zirve de Orta Asya bölgesindeki işbirliğine daha geniş bir perspektif yaratacak.”

Zirve sırasında Orta Asya ülkeleri ile Çin arasında enerji, ekonomi, ticaret, kültür, bilim ve teknoloji gibi alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Özbekistan Enerji Bakanı Curabek Mirzamahmudov, “Bir dizi sağlam işbirliği anlaşması ve mutabakat zaptı imzaladık, yeni projelerin oluşumu konusunda mutabakata vardık. Çinli ortaklarımızla yenilenebilir enerji alanındaki işbirliğini daha da derinleştirmeyi ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Kazakistan Al-Farabi Üniversitesi Rektörü Canseyit Tüymebayev, “Üniversitemiz ve Kuzeybatı Politeknik Üniversitesi, iki ülke liderlerinin şahitliğinde işbirliği anlaşması imzaladı. Bu, Çin’den bir üniversitenin Kazakistan’da ilk kez bir şube oluşturması anlamına geliyor. Zirvenin Orta Asya ülkeleri ile Çin arasında eğitim, bilim ve teknoloji gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğini daha da ilerleteceği inancındayız. Zirvenin bu karmaşık uluslararası ortamda düzenlenmesi, Orta Asya bölgesinin, hatta tüm dünyanın barış ve istikrarının güçlendirilmesi için büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.