info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Farklı ülkelerden gazetecilerin gözünde Çin-Orta Asya Zirvesi


Orta Asya ülkelerinden basın mensupları, zirvede elde edilen sonuçlara odaklanırken, zirvenin iki taraf arasındaki işbirliği için yeni bir platform sağladığı ve ikili ilişkilerin yeni bir döneme girdiği görüşünü paylaştı.

Kazakistan Haber Gazetesi’nin baş editörü Valeli Sulganov, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in zirvede yaptığı konuşmayla tüm tarafların sorunların çözümü için ortaklaşa çaba göstermesi ve eşgüdüm artırması gerektiği mesajını verdiğini belirtti. Çin ve beş Orta Asya ülkesinin bir aile olduğuna dikkat çeken Sulganov, ortak geleceğin tesisi için işbirliğinin güçlendirileceğini dile getirdi. İkinci zirvenin 2 yıl sonra Kazakistan’da yapılacağını hatırlatan Sulganov, zirvenin Çin’le olan somut işbirliğinin ilerlemesini sağlayacağını da kaydetti.

Farklı ülkelerden gazeteciler, zirvenin Kuşak ve Yol’un inşasına dair işbirliğini ilerleteceğini ve bu işbirliğinin küresel istikrara ve gelişmeye güç katacağını kaydetti.

Tayland ve Eritre’den muhabirler, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin Çin ile Orta Asya’yı sıkı şekilde bağladığına işaret ederek, bu sayede Orta Asya bölgesinin gelişmesinin ve birliğinin korunacağını, Afrika dahil diğer bölgelerdeki gelişmekte olan ülkelerin de bundan faydalanabileceğini ifade etti.