info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Uzmanlardan Çin-Orta Asya Zirvesi'ne övgü


Zirveyi takip eden yerli ve yabancı uzman ve akademisyenler, Çin’in jeopolitik sorunların çözülmesine ve büyük devletler arası ilişkilerin algılanmasına dair çözümler sunduğunu açıkladı.

Çin Renmin Üniversitesi Chongyang Finans Çalışmaları Enstitüsü Başkanı Wang Wen, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in kullandığı yardımlaşma, ortak kalkınma, genel güvenlik ve nesilden nesile dostluk ifadelerinin, sorunların çözümü için uygun reçete olduğunu, insanların kader ortaklığı fikrine sahip olması, sabır ve hoşgörülerini koruması gerektiğini belirtti.

Wang, ekonomilerin güçsüzleşmesine karşı ortak kalkınma düşüncesine sadık kalınmasının, ayrıca genel güvenlik yaklaşımıyla herkese saygı gösterilmesinin önemini vurguladı.

Araştırmalar yürütmek üzer 6 aydır Çin’de bulunan eski Londra Ekonomik ve Ticari Politika Ofisi Müdürü John Ross, Orta Asya ülkelerinin ekonomilerinin hızla büyümesinin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin hayata geçirilmesinden kaynaklandığı görüşünü dile getirdi.

John Ross, Çin ile Avrupa arasında kurulan kara yolu bağlantısının bu güzergâhlarda yer alan Orta Asya ülkelerinin yararına olduğunu, söz konusu ülkelerin de bunun bilincinde olarak Çin’le dostluk ilişkilerini aktif şekilde geliştirdiklerini kaydetti.