info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Pakistan ile İran arasındaki ilk sınır pazarı açıldı


Şerif ve Reisi, Mand-Pishin sınır pazarının açılışı vesilesiyle dün Pakistan’ın güneybatı sınırında bulunan Pishin köyünde bir araya geldi.

İki ülke arasında 2012 yılında imzalanan bir anlaşma uyarınca, ikili sınır ticaretini hızlandırmak, sınır bölgelerini geliştirmek ve istihdamı atırmak amacıyla, altı sınır pazarının açılması öngörülüyor. Mand-Pishin sınır pazarı bunlardan ilki.

Şerif ve Reisi ayrıca, 100 megavatlık bir sınır ötesi elektrik iletim hattının açılışına da katıldı. İran’dan elektrik gücü bu hat üzerinden Pakistan'ın uzak bölgelerine sağlanacak.

Öte yandan, Pakistan'da yayın yapan The Nation gazetesinde yer alan habere göre, Pakistan tarafı 10 Mayıs’ta İslamabad'ı ziyaret eden İran hükümet heyetiyle görüşürken, sınır ötesi doğal gaz boru hattı projesinin yeniden başlatılması, ikili ticaretin genişletilmesi ve doğrudan uçuşların açılması gibi havacılık alanındaki iş birliğinin güçlendirilmesi hakkında anlaşma sağladı.

Uzunluğu yaklaşık 2 bin 800 kilometre olan ve “barış hattı” olarak nitelendirilen söz konusu doğal gaz boru hattı, İran’da üretilen doğal gazı her gün ortalama 1 milyar metrekübe ulaşacak miktarda Pakistan’a ulaştırmayı hedefliyor.