info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Jinping, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadır Caparov'la görüştü


Çin-Orta Asya Zirvesi’ne katılan ve Çin’e resmi bir ziyaret gerçekleştiren Caparov’u ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Xi Jinping şunları söyledi:

“Geçen sene iki defa görüşerek, Çin-Kırgızistan ilişkileri ve çeşitli alanlardaki ikili iş birliğinde önemli mutabakata vardık. Bu fikir birlikleri verimli bir şekilde yerine getirilmektedir ve ikili ilişkinin gelişmesine güçlü dinamizm sağlamaktadır. Devlet başkanlığı görevine başladıktan sonra, ekonomiyi geliştirmek, halkın yaşam koşullarını iyileştirmek ve çeşitli siyasi grupların uzlaşmaya varmasını hızlandırmak için çaba gösterdiniz. Çalışmalarınız Kırgızistan halkının geniş desteğini alıyor. Liderliğinizde Kırgızistan’ın tüm alanlarda sürekli yeni başarılar kaydedeceğine inanıyorum.” dedi.

Xi, Kırgızistan’la beraber iyi komşuluk ve dostluk ilkesi temelinde, refahı paylaşan Çin-Kırgızistan kader birliğini oluşturmaya, çok yönlü iş birliği yürüterek iki ülkenin kalkınmasına yardımcı olmaya istekli olduklarını ifade etti.