info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Li Qiang, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile görüştü


Li Qaing son yıllarda iki ülke liderlerinin önderliğinde ikli ilişkilerde atılım niteliğinde gelişmeler kaydedildiğini hatırlattı.

Li Tacikistan’la kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi, karşılıklı yarara dayalı kazan-kazan iş birliğinin derinleştirilmesi, Çin tarzı modernleşmenin getirdiği yeni fırsatların paylaşılması, iki ülke halklarına daha çok somut yarar getirilmesi için çaba harcamaya hazır olduklarını kaydetti.

Çin ve Tacikistan’ın ortaklaşa yürüttüğü Kuşak ve Yol iş birliğinde zengin sonuçların alındığına dikkat çeken Li, iki tarafın Kuşak ve Yol’un nitelikli inşası çerçevesindeki pragmatik iş birliğini güçlendirmeyi sürdürmesi, ticaret yapısını optimize ederek, ticaret kolaylılık seviyesini yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

Tacikistan’ın Çin’e yönelik yatırımlarını genişletmesini beklediklerini dile getiren Li, Tacikistan’ın iş ortamını daha da iyileştirerek, Çinli yatırımcıların meşru hak ve çıkarlarını somut adımlarla korumasını temenni ettiklerini söyledi.

Li iki tarafın tarım, sanayi bölgesi, altyapı tesisleri gibi alanlardaki iş birliğini derinleştirmesi, bağlanırlığı sürekli olarak ileriye taşıması, kültür, eğitim, sağlık ve kardeş kentler gibi alanlardaki iletişimi yoğunlaştırması gerektiğinin altını çizdi.

Li Qiang Çin-Orta Asya Zirvesi’nin Çin-Orta Asya iş birliğine yeni itici güç katacağı gibi ikili iş birliğine de yeni fırsatlar getireceğini sözlerine ekledi.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da görüşmede Tacikistan ve Çin’in iyi komşu, iyi dost olarak kader birliği ve ortak kalkınma için örnek oluşturduğunu belirtti.

Geçen 10 yıl içinde ikili ilişkilerin yeni bir seviyeye çıktığını ve ikili iş birliğinde zengin sonuçların alındığını hatırlatan Rahman, Çin’in deneyimleri ve teknolojilerinden yararlanarak, üretim kapasitesi, enerji, tarım, su işleri, bağlanırlık ve kültür alanlarındaki iletişim ve iş birliğini derinleştirerek, Kuşak ve Yol’un inşasını ilerleteceklerini ve ikili ilişkileri yeni seviyeye taşıyacaklarını ifade etti.