info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Jinping Sha'anxi eyaletinin Çin modernleşmesindeki rolünü vurguladı


Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkez Askeri Komisyon Başkanı olan Xi, Sha’anxi eyaletinin merkezi Xi’an'da düzenlenecek Çin-Orta Asya Zirvesi öncesinde, yerel yönetim tarafından sunulan çalışma raporunu dinledi.

Xi raporu dinledikten sonra yaptığı konuşmada, Sha’anxi eyaletinin yüksek nitelikli kalkınmaya odaklanarak kendi avantajlarından yeterince faydalanıp, yeni kalkınma modeline aktif bir şekilde entegre olmasını istedi.

Xi, “Sha’anxi eyaleti, daha büyük üstünlük kazanmak için, bilimsel ve teknolojik inovasyonu güçlendirmede ve modern endüstriyel sistem inşa etmede yeni atılımlar gerçekleştirmeli.” dedi.

Xi, gelişme tarzının yeşil ve düşük karbonlu modele dönüştürülmesi büyük ölçüde hızlandırılarak, ekolojik medeniyet inşasının ileriye taşınması gerektiğini de vurguladı.

Xi, Sha’anxi eyaletinden Xi’an kentinin Çin-Avrupa yük trenleri projesindeki aktarma merkezi rolünü tam olarak yerine getirmesini, Orta Asya, Güney Asya ve Batı Asya ülkelerine açılan önemli bir kanalı en kısa süre içinde oluşturmasını, iç ve dış sirkülasyonu entegre etmede daha büyük rol oynamasını istedi.