info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin-Orta Asya Medya Diyalogu ve İletişimi başarıyla düzenlendi


CMG ve Orta Asya ülkelerinin belli başlı basın kuruluşlarının yetkilileri, Orta Asya ülkelerinin Çin’deki misyon şefleri ve uzmanlar, “Çin tarzı modernleşme ve Orta Asya: Yeni kalkınma ve yeni fırsatlar” ana teması çerçevesinde derinlemesine iletişimde bulunarak, insanlığın modernleşme sürecinde basın kuruşlarının yeni misyonları ve sorumluklarına ilişkin konularda görüş alışverişinde bulundu.

Katılımcılar Çin tarzı modernleşmenin, insanlığın modernleşmeyi gerçekleştirmesine yeni bir seçenek sunduğu gibi Orta Asya ülkelerinin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin bağımsız olarak modernleşmeye ulaşmasına örnek teşkil ettiği görüşünü paylaştı.

Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya koyulduğu bir bölge olarak geçen 10 yıl içinde Orta Asya bölgesinde Kuşak ve Yol’un nitelikli inşasında zengin sonuçların alındığını ve bu sonuçların bölgenin barış ve refahına daha çok istikrar ve belirginlik kattığını belirtti.

Shen halklar arasındaki karşılıklı güven ve dostluğu pekiştiren bir köprü olarak insanlığın modernleşme sürecini hızlandırmada medyanın vazgeçilmez ve yeri doldurulmaz bir rol oynadığını kaydetti.