info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin, Singapur'la kalkınma fırsatlarını paylaşmaya hazır


Li Qiang dün Çin’ i ziyaret eden Singapur Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Lawrence Wong’la görüştü.

İki ülkenin liderlerinin ikili ilişkileri çok yönlü, yüksek nitelikli, geleceğe yönelik bir ortaklık seviyesine yükselttiklerini anımsatan Li, Çin'in Singapur’la beraber yeni neticeler almak üzere yenilenen ikili ilişkileri ilerletmeye hazır olduğunu belirtti.

Bu yıl Çin'in reform ve dışa açılmasının 45. yıldönümü olduğunu hatırlatan Çin Başbakanı, Singapur'un bu sürece aktif şekilde katıldığını ve iki ülkenin çıkarlarının sıkı bir şekilde birleştiğini dile getirdi.

Li, başbakan yardımcısı seviyesindeki ikili iş birliği mekanizmasının tam olarak yerine getirilmesi ve tüm alanlarda yüksek nitelikli iş birliğinin bütünsel olarak teşvik edilmesinin beklendiğini ifade etti.

İki tarafı yerel iş birliği mekanizmalarını iyi bir şekilde kullanmaya, bölgesel bağlanırlık seviyesini yükseltmeye, endüstri ve tedarik zincirlerini istikrara kavuşturmaya çağıran Li, iki tarafın finansal hizmet, dijital ekonomi, yeni enerji, kentlerin yeşil dönüşümü ve toplum yönetişimi gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmesi önerisinde bulundu.

Singapur Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Lawrence Wong, Singapur ve Çin’in sıkı iş birliği yaparak verimli sonuçlar elde ettiğine işaret etti. Wong, Çin’le her alanda karşılıklı yarara dayalı nitelikli iş birliğini hızlandırmak ve Singapur-Çin ilişkilerini ilerletmek için çaba harcamaya istekli olduklarını sözlerine ekledi.