info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Orta Asya ülkeleri Çin'le ekonomik ve ticari iş birliğini derinleştirmek istiyor


 

Özbekistan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Uluğbek Azamov, “Çinli hava yolları şirketlerinin iki ülke arasındaki uçuşları yeniden başlatmasını görmekten büyük memnuiyet duyuyoruz. Bu seferlerin dolu olduğunu görüyoruz. 100 bin Çinli turisti Özbekistan'a çekme hedefine ulaşmayı umuyoruz.” diye konuştu.

Çin-Kırgızistan-Özbekistan demiryolunun açılmasından beklenti büyük

Şu anda planlama aşamasında olan Çin-Kırgızistan-Özbekistan demiryolunun 213 kilometresi Çin'de, 260 kilometresi Kırgızistan'da ve 50 kilometresi Özbekistan'da olmak üzere toplam uzunluğu 523 kilometreyi buluyor. Söz konusu demiryolu, inşaatı tamamlandıktan sonra Çin'den Avrupa ve Orta Doğu'ya giden en kısa yük yolu olacak ve yük taşımacılığı mesafesi büyük ölçüde kısalacak.

Kırgızistan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Daniyar Amangeldiyev, Çin-Kırgızistan-Özbekistan demiryolunun büyük potansiyele sahip olduğunu kaydederek, Çin’in desteğiyle Orta Asya ülkelerinin yeni yollar, pazarlar ve denize erişim kanallarını aramakta olduğunu belirtti.

Özbekistan Ulaştırma Bakanı İlhom Mahkamov, Çin-Kırgızistan-Özbekistan demiryolunun yük taşımacılığına büyük yarar sağlamasının beklendiğini, yük taşımacılığı mesafesinin 900-1000 kilometre kısalacağını, bunun Özbekistan’dan Avrupa’ya yük taşımacılığının daha hızlı ve ucuz olma olasılığını yaratacağını dile getirdi.

Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Abdulaziz Kamilov, Çin’in Orta Asya bölgesine önemli yatırımcı olarak ticareti ilerletmekte önemli rol oynadığını kaydetti. Çin’in Orta Asya’da uyguladığı projelerin bölgedeki bağların güçlendirilmesine yardımcı olduğuna dikkat çeken Kamilov, Çin’le iş birliğinin tarım, elektrik, sağlık ve eğitim gibi birçok alanı kapsadığını belirtti.