info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Wang Yi, Avusturya Dışişleri Bakanıyla bir araya geldi


Çin ile Avusturya arasındaki iyi ilişkilerin korunduğunu dile getiren Wang Yi, Avusturya ile birlikte dostluk ve stratejik ortaklık ilişkisini derinleştirmeye hazır olduklarını belirtti. Wang, Avrupa’nın entegrasyon sürecinin yanı sıra Avrupa Birliği’nin dayanışması, büyümesi, uluslararası işlerde daha önemli bir rol oynamasını her zaman desteklediklerine işaret etti. Wang, Avrupa tarafıyla karşılıklı saygı ve ortak kazanç temelinde diyalog ve işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak sağlıklı ikili ilişkileri geliştirmeye kararlı olduğunu belirtti. Schallenberg, Avusturya'nın Çin'le ayrışmak istemediğini vurgulayarak Avrupa ile Çin arasındaki ilişkilerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini hızlandırmaya hazır olduklarını ifade etti. 

İki taraf, Asya-Pasifik bölgesindeki son gelişmeler, Ukrayna krizi ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.