info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Jinping'den tahıl ve enerji güvenliği vurgusu


Huanghua buğdayı, 2 bin yıldan fazla bir geçmişe sahip olup genellikle her yılın ekim ayında dikilir ve ertesi yıl haziran ayında hasat edilir. Huanghua'da yetiştirilen buğday, alkali topraklarda yetiştiği için makarna gibi un işlerinde kullanılmak üzere işlenen mis kokulu, yumuşak ve esnek unlara dönüşür.

Cangzhou kentindeki 66,800 hektarlık alkali topraklı buğday tarlalarında 2022 yılında 223,700 ton üretim gerçekleştirildi.

Xi Jinping, son yıllarda tarlaları, tahılları ve tohumları incelemek için farklı bölgelere yapılan ziyaretlerde bulundu. Gıda güvenliği, ülkenin kaderi ve geleceğiyle ilgili olduğunu belirtti ve tohumun tarım sektörünün temel taşı olduğunu vurgulayarak, "gıda güvenliğini sağlamak için tohuma sıkı sıkıya sarılmalıyız" dedi.

Huanghua ilçesinde alkali toprağın buğday üretimini olumsuz etkileyen faktörleri azaltmak amacıyla kaliteli tohum seçimi çalışmaları 40 yıldır sürdürülmektedir. Bu süre zarfında "Ji Mai-32", "Ji Mai-19" ve "Ji Mai-20" dahil olmak üzere 3 tohum türü ulusal imkanlarla geliştirildi.