info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Üç Cisim Problemi” etkisini hala sürdürüyor


Yaklaşık 3 bin 400 metrekare büyüklüğündeki deneyim merkezi, yapay zekâ ve dijital etkileşimli sanat gibi gelişmiş araçlardan yararlanarak, sanki o evrende yaşıyormuşçasına, kitaptaki dünyanın deneyimlenmesine olanak sağlıyor.

Kitaptaki “Mavi Uzay” gemisini takip eden Gravity’nin, ana hikâyesini baz alan merkez, ziyaretçilerin deneyimlemesi için birden fazla hikâye dalını da kapsıyor. Bir seferde toplam 100 kişilik bir kafilenin katılabileceği uzay gezisine, Shanghai Dramatik Sanatlar Merkezi'nden gelen, kitapta adı geçen 16 karakterden oluşan mürettebat da eşlik edecek.

'ÜÇ CİSİM PROBLEMİ” ADLI KİTABA DAİR BİLGİLER

Üç Cisim Problemi, (Çince: 三体) aynı zamanda bir mühendis olan Liu Cixin tarafından yazılmış bilimkurgu romanıdır. Orijinal adı Dünyanın Geçmişi (Çince: 地球往事) olup, Çinli okuyucular seriyi genellikle ilk kitap olan Üç Cisim olarak andıkları için, dünyada da Üç Cisim Problemi olarak bilinmektedir. Serinin ana teması; başlık, yörünge mekaniğindeki üç cisim problemini ifade etmektedir.

İlk kez 2008 yılında yayımlanan kitap, piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana listelerin başını çekmiş, Liu Cixin’e “Hugo En İyi Bilimkurgu Romanı ödülü”nü kazandırmıştır.

Üçleme, dünya çapında, 25 yabancı dilde yayınlandı ve 20 milyondan fazla kopya sattı. Kitapların ünlü hayranları arasında eski ABD başkanı Barack Obama ve Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg de mevcut. Ayrıca popülerliğini hala koruyor öyle ki, Çin’de 2021 yılında yayınlanan “En çok Satan 100 Roman” listesinde ilk sırada yer aldı.

Sadece kitap dünyasında sınırlı kalmayıp, yayın dünyasına da giriş yapan üçlemenin, 2019’da sanal dizi ve film platformu olan netflix’te filmi yayınlandı. Bu yılın Ocak ayında, CCTV-8’de dizi olarak uyarlanan Üç Cisim Problemi’nin ilk sezonu yayınlandı. Dizinin ikinci sezonunun yayınlanıp yayınlanmayacağı, bilimkurgu hayranları tarafından merak konusu.