info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin'den İngiltere'ye Tek Çin ilkesini izleme çağrısı


Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi, Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Tim Barrow ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Wang Yi, İngiltere ile olan ilişkilere büyük önem verdiklerini ifade ederek, son günlerde İngiltere'nin Çin ile açık, yapıcı ve istikrarlı bir ilişki sürdürme amacını koruduğunu ve yeni Soğuk Savaş kavramı ve Çin'i izole etmenin yanlış olduğu ifadesinin dikkatini çektiğini belirtti. Wang, bu ifadenin İngiltere'nin Çin'in gelişmesini objektif bir bakış açısıyla değerlendirme talebini yansıttığını vurguladı. İki tarafın aynı yönde ilerleyerek sorunları aşmasını ve işbirliğine odaklanmasını beklediğini ve fikir ayrılıklarını uygun bir şekilde çözmesini temenni ettiğini kaydetti. Wang, ilişkilerin yeni koşullarda doğru yöne ilerlemesinin hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Wang, Çin'in BM Güvenlik Konseyi'ndeki diğer daimi üyeler arasında bütünleşmemiş tek devlet olduğunu vurgulayarak, Taiwan'ın Çin'in bir parçası olduğunun hem tarihi bir gerçek hem de uluslararası toplumun ortak anlayışı olduğuna dikkat çekti. Wang, Taiwan Boğazı'nın barışçıl bir şekilde birleşmesinin, 1.4 milyar nüfusun ve tüm Çinlilerin ortak talebi olduğunu vurguladı. Wang, İngiltere'den Tek Çin ilkesini takip ederek Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini, karşılıklı olarak iç işlerine karışmama prensibini sürdürmesini ve her iki tarafı ilgilendiren önemli konularda saygı göstermesini beklediğini belirtti.

Tim Barrow, İngiltere ve Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nde daimi üye olduklarına dikkat çekerek, bu iki ülkenin dünyada etkili ve büyük devletler olduğunu kaydetti. Barrow, İngiltere'nin Tek Çin politikasını sürdürerek Çin ile iletişimi sürdürmeye, işbirliğini derinleştirmeye, istikrarlı, sağlıklı ve olgun ikili ilişkiler kurmaya ve küresel sorunlarla ortaklaşa mücadele etmeye hazır olduklarını ifade etti.

İki taraf, Ukrayna krizi konusunda fikir alışverişinde bulundu. Çin’in barış görüşmelerini desteklediğini hatırlatan Wang, ilgili tarafların gerginliğin daha kötüleşmesine yol açabilecek faaliyetlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.