info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

5. Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Diyaloğu'nda ortak bildiri yayımlandı


Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto ve Afganistan Geçici Hükümeti Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki’nin katıldığı diyaloğun ardından, iyi komşuluk, karşılıklı güven, güvenlik işbirliği, terörle mücadele, bağlantılar, ticaret ve yatırım gibi bir dizi konuda uzlaşmaya varıldığı bildirildi.

Dışişleri bakanları, barışçıl, istikrarlı ve refah içindeki bir Afganistan'ın, bölge ülkelerinin ortak çıkarlarına uygun olduğunu vurgulayarak, Çin, Afganistan ve Pakistan arasındaki üçlü işbirliğinin bu hedefin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynayacağını belirttiler.

Üç taraf, karşılıklı saygı, eşitlik ve istişare, karşılıklı yarar ve kazan-kazan prensiplerine dayanarak siyaset, kalkınma ve güvenlik dahil olmak üzere üç alandaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesine kararlı olduklarını ifade etti.

Bölgesel ve küresel güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturan ve tüm bölgenin istikrarını ve ekonomik refahını doğrudan etkileyen güvenlik sorunlarının ele alınması gerektiğinin altını çizen dışişleri bakanları, bölgesel güvenlik ve çıkarlara zarar veren terör eylemlerinin üstesinden gelmek için "Pakistan'daki Taliban" ve "Doğu Türkistan" gibi herhangi bir bireyin, grubun veya partinin faaliyetlerine karşı durulması gerektiğini vurguladı.

Üç taraf, Afganistan'ın iç işlerine müdahale edilmemesi ve Afganistan'da barış, istikrar ve yeniden yapılanmanın teşvik edilmesi gerektiğini de vurguladı.

Afganistan'ın yeniden inşası için daha fazla desteğin sağlanmasına yönelik mutabakata varan dışişleri bakanları, endüstriyel kalkınma ve istihdam artışını hızlandırmak amacıyla üçlü yatırım işbirliğinin potansiyelini ele aldılar.

Üç taraf, Afgan halkına sürekli ve acil insani yardımın sağlanmasının önemini vurgulayarak insani yardımın herhangi bir siyasi düşünceye ayrışmaması gerektiğine dikkat çekti.

Üç taraf, Afganistan'ın bölgesel bağlantı şebekesi kavşağı rolüne dair potansiyelini açığa çıkarmaya destek vereceklerini vurgulayarak, Kuşak ve Yol ortak inşası çerçevesinde üç taraflı işbirliğini ilerleteceklerini ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun Afganistan'a uzanmasını hızlandıracaklarını yineledi.

Üç taraf, aralarındaki personel değişimi ve ticaret faaliyetlerini kolaylaştıran önlemleri inceleyerek, Gwadar Limanı'ndaki antrepo ticaret seviyesini artırmak için mutabakata vardı. Ekonomik kalkınma ve halkın geçimini iyileştirme gibi ortak ilgi alanlarında işbirliğini sürdüreceklerini yineleyen üç dışişleri bakanı, tarım, ekonomi, ticaret ve enerji gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmeye karar verdiler.

Uluslararası toplumu, Afganistan ile yapıcı temaslar kurmaya çağıran dışişleri bakanları, Afganistan'ın komşu ülkelerinin koordinasyon ve işbirliği mekanizması başta olmak üzere ilgili mekanizma ve platformların Afgan geçici hükümeti ile diyalogu ve yapıcı temasları artırmasını desteklediklerini belirtti. Üç taraf, Afganistan'daki mevcut durumdan sorumlu olan ilgili ülkeleri, Afgan halkının çıkarları doğrultusunda bu ülkeye yönelik tek taraflı yaptırımları kaldırıp Afganistan'a ait denizaşırı fonları iade etmeye, böylece Afganistan'ın ekonomik kalkınması ve refahı için fırsatlar yaratmaya çağırdı.

Üç taraf, uluslararası toplumun, Afgan kadınlar ve çocuklar olmak üzere tüm Afgan halkının temel hak ve çıkarlarının etkin bir şekilde korunması amacıyla, Afganistan'ın yeniden inşası ve kalkınmasını destekleyerek ülkenin yönetiminin iyileştirilmesi, kabiliyet inşasının güçlendirilmesine yardım sağlaması çağrısında bulundu. Afganistan'ın komşularını, özellikle Pakistan'ı, milyonlarca Afgan mülteciyi cömert ve dostça karşıladıkları için takdir eden dışişleri bakanları, uluslararası toplumu, Afgan mültecilerin onurlu bir şekilde evlerine dönüp Afgan toplumuna uyum sağlamalarına destek vermeye çağırdı.

Daha yakın ve dostça bir komşu ve ortaklık ilişkisini hedefleyen dışişleri bakanları, aralarındaki üç taraflı işbirliği mekanizmasını daha da güçlendirmeye karar verdiler.