info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Dünyanın İlk 350 km saat Hızla Giden Otomatik Trenini Geliştiriyor


22.01.2019 cri türk

Science and Technology Daily (Bilim ve Teknoloji Günlüğü) Çin Demiryolları Kurumu'nun, Fuxing hızlı trenlerinin saatte 350 kilometreye  kadar hızla otomatik olarak işlemesine olanak sağlayacak bir kontrol sistemi geliştirmekte olduğunu bildirdi.  

Ulusal demiryolu işletmesi 1 Ocak Salı günü otomatik tren işletme (OTİ) sisteminin ilk önce Hebei eyaletinde Pekin ile Zhangjiangkou kentleri arasında kullanılacağını söyledi. Otomatik trenler 2022'de Kış Olimpiyatları öncesinde hizmete konulacak. 

OTİ sistemi, makinistleri, treni istasyonlarda durdurma ve yolculara kapıları açma ve kapama gibi görevlerden kurtaracak. Öte yandan sistem, tarifeye göre treni hızlandıracak veya yavaşlatacak.

OTİ sistemi şimdiden Guangdong eyaletinde iki adet 200 kilometrelik hatta bazı yüksek hızlı trenlere yerleştirilmiş bulunuyor. Bu hızda giden trenler üzerinde OTİ ekipmanı dünyada ilk kez kullanılıyor. 

Geçtiğimiz yılın sonunda Çin Demiryolu Kurumu üç aylık bir OTİ alan testini Pekin ile Liaoning eyaletinin Shenyang kenti arasındaki yüksek hızlı trende uygulamaya koymuştu. Uzmanlar sistemin tüm testleri başarıyla geçmiş olup düzenli kullanıma hazır olduğunu belirttiler.