info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Sağlıklı Ekonomi ve Sosyal İstikrar Konusundaki Riskler Önlenmeli


22.01.2019 Salı cri türk

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Komünist Partisi (ÇKP) üst düzey yetkililerine ekonomi ile toplumun sürdürülebilir ve sağlıklı gelişimini ve sosyal istikrarı sağlamak için büyük riskleri önleme yeteneğini güçlendirme çağrısı yaptı.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliği ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığı görevlerini de yürüten Xi Jinping dün, ÇKP Merkez Komitesi'ne bağlı Parti Okulu'nun çalışma oturumunun açılış töreninde üst düzey yetkililere seslendi.

Xi konuşmasında, politika, ideoloji, ekonomi, bilim ve teknoloji, toplum, dış ortam ile parti inşası gibi alanlarda karşılaşılan büyük risklerin önlenmesi konusundaki gereksinimlere değindi ve bazı taleplerde bulundu.

Politik güvenliğin sağlanmasını isteyen Xi, çeşitli kademelerdeki parti komiteleri ve yönetimlerin, ÇKP Merkez Komitesi'nin politik güvenliğin korunmasına dair talepleri yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi.

Xi, kamu iletişiminde ana üslubun etkisi ile kamuoyu üzerindeki rehberliğin güçlendirilmesini ve yasalara dayalı bir siber ortam geliştirmek için entegre internet yönetimi sistemi kurulmasını da talep etti.

Xi, gençlere yönelik ideolojik ve politik eğitimin güçlendirilmesine öncelik verilmesi vurgusu yaptı.

Genel olarak olumlu gelişme eğilimini sürdüren Çin ekonomisinin, derin ve karmaşık ulusal ve uluslararası koşullarla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Xi, arz yönlü yapısal reformun önünde zorluklar bulunmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

Xi, bir yandan ekonomik büyümenin doğru yönde ilerletilmesi ve diğer yandan da ekonomik alandaki olası büyük risklerin önlenmesi çağrısında bulundu.

İstikrarlı büyümeyi ilerletme ve riskleri önleme arasındaki dengenin sağlanması için çaba harcanması gerektiğini vurgulayan Xi, şu önerilerde bulundu:

-Emlak piyasasının istikrarlı ve sağlıklı gelişimini sağlayan uzun vadeli bir mekanizma kurulmalı;

- Piyasa duyarlılığı üzerindeki analiz güçlendirilmeli, yeni politikaların finansal piyasalara etkisine yönelik değerlendirmeler yapılmalı ve kamu beklentileri daha iyi yönlendirilmeli;

-Piyasa denetimi güçlendirilmeli ve olası riskler ortadan kaldırılmalı;

- Orta ölçekli, küçük ve mikro şirketlerin finansmanını kolaylaştırmak için somut önlemler alınmalı.

Xi, istihdam, finans piyasası, dış ticaret, dış sermaye, yatırım ve piyasa beklentisi gibi alanlarda istikrarı korumak ve ekonomik büyümeyi makul bir aralıkta tutmak için etkili tedbirler alınmasını istediğini kaydetti.

Xi, sosyal istikrarı sağlamak için, istihdam, eğitim, sosyal güvenlik, sağlık, gıda güvenliği, üretim güvenliği, kamu güvenliği ve emlak piyasasının düzenlenmesi gibi alanlarda vatandaşların yaşamıyla yakın ilgisi bulunan sorunların çözülmesi için ne gerekiyorsa yapılması talebinde bulundu.

"ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana yolsuzlukla mücadelede kapsamlı bir zafer elde ettik, ancak mücadele devam ediyor." şeklinde konuşan Xi, yolsuzlukla mücadelelerde kesin ve sürekli adımlar atılacağını ifade etti.

Xi son olarak, ÇKP'nin üst düzey yetkililerine sarsılmaz bir güven geliştirmeleri, sorumluluk üstlenmeleri ve reform ve kalkınmayla ilgili çalışmaları yerine getirmeleri vurgusu yaptı.