info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin, 2063 Gündeminin hayata geçirilmesinde önemli bir ortak


18.01.2019 Cuma cri türk
Afrika Birliği'nin Çin Temsilcisi Rahmat Allah Muhammed Osman, Afrika'nın barışçı kalkınmasını destekleme taahüdünü yerine getiren Çin'in, Afrika'da 2063 Gündemi'nin uygulanmasındaki önemli bir iş birliği ortağı olduğunu söyledi.

Rahmat CRI muhabirine verdiği demeçte, Çin-Afrika Birliği ilişkilerini değerlendirdi.

Rahmat, Afrika sorununun Afrika tarzıyla çözülmesi yaklaşımına sağladığı destek için Çin'e teşekkür ettiklerini belirterek, Çin'in çok taraflı çerçevelerde Afrika Birliği'nin kolektif güvenlik sisteminin tesis edilmesini desteklemesinin de takdire değer olduğunu dile getirdi. Rahmat, başka ülkelerin içişlerine karışmamada ısrar eden Çin'in, öngördüğümüz kalkınma hedefine ulaşmamıza yardımlar sağladığını sözlerine ekledi.

Rahmat, 50 yıl içinde Afrika'nın barış ve refah içindeki yeni bir kıta haline getirilmesi için Afrika Birliği'nde idari ve mali reformlar yapılmasının şart olduğuna dikkat çekerek, bu konuda Çin'in reform ve dışa açılma sürecinden tecrübe benimseyebileceklerini ifade etti.

Rahmat, Afrika'da bütünleşme ve serbest ticaret sürecinin hızlandığını hatırlatarak, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifinin Afrika ülkelerinin ihtiyaçlarına uygun olduğunu, Afrika'ya mutlaka büyük miktarda ticaret ve yatırım fırsatı getirileceğini savundu.