info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Medya Grubu Başkanının Yeni Yıl Konuşması


01.01.2019 cri türk

Çin Medya Grubu (CMG) Başkanı Shen Haixiong, 1 Ocak 2019 tarihinde yaptığı yeni yıl konuşmasında, radyo ve internet üzerinden CMG'nin dünya genelindeki izleyicilerinin yeni yılını kutladı.

Başkan Shen, CMG'nin "Dünyaya Çin'i, Çin'e de dünyayı tanıtarak dünya halkları arasındaki anlayış ve dostluğu pekiştirmek" misyonunu daima yüreğinde taşıdığına işaret etti. 2019 yılının Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü olduğuna dikkat çeken Shen, CMG'nin bu vesileyle yabancı dostlara yeni dönemde daha gerçek, kapsamlı ve çok yönlü bir Çin'i en renkli ve en etkin şekilde tanıtacağını açıkladı. Şimdi Başkan Shen Haixiong'un konuşmasını sizlerle paylaşıyoruz:

"Sevgili dostlarım,

Yeni yılın ilk gününde, şahsım, Çin Medya Grubu ve tüm mesai arkadaşlarım adına, dünyanın dört bir köşesindeki izleyicilerimize en iyi dileklerimi sunmak istiyorum: Mutlu yıllar!

Bin 300 yıl önce Çin'de Tang Hanedanı döneminde yaşamış büyük şair Wang Bo, yeni bir göreve atanan yakın dostu Du'yu uğurlarken, "Uzak da olsa varsa bir gerçek dostun, yakındır bir ucu dünyanın" dizelerini yazmıştır. Bu şiir, benim de yabancı dostlarımıza dair hislerime tercüman olmaktadır.

Sizler için Çin Medya Grubu (CMG) belki yepyeni bir ses olabilir. CMG, geçen yılın mart ayında, küresel medyadaki entegrasyon ile gelişme eğilimiyle uyumlu olarak doğdu. CMG, sizin de çok iyi tanıdığınız Çin Uluslararası Radyosu, Çin Merkez Televizyonu ve Çin Halk Radyosu'nun birleşmesiyle kuruldu.

Arjantinli bir internet kullanıcısı Ricardo Huerta, sosyal medya üzerinden bize şöyle yazdı: "CMG'nin kuruluşunu kutluyorum! CMG sayesinde, Çin'in hâlâ yakın ve güzel olduğunu hissedebildiğim gibi, dostluğun gücünü daha derin bir şekilde anlıyorum."

Bu vesileyle, eski ve yeni dostlarımıza teşekkürü bir kez daha borç biliyoruz. Sizin içten teşvik ve tavsiyeleriniz sayesinde asıl gayemizi daima yüreğimizde taşıyabiliyoruz. Yeni kurulan CMG de "Dünyaya Çin'i, Çin'e dünyayı tanıtarak dünya halkları arasındaki dostluğu pekiştirmek" misyonunu omuzlamayı sürdürecek. Önümüzdeki dönemde de daha iyi işler çıkarmayı, sizleri daha iyi tatmin etmeyi diliyoruz.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, "Çin'in gelişmesi dünyadan ayrı düşünülemeyeceği gibi, dünyanın refahının da Çin'e ihtiyacı var" ifadesini kullanmıştı. Biz de geçtiğimiz yıl içinde, Çin ve diğer ülkeler arasındaki iletişimi güçlendirmek için objektiflerimizi, mikrofonlarımızı ve kalemlerimizi kullanarak yoğun çaba harcadık.

Reform ve dışa açılmanın 40'ıncı yıldönümü, Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı ve Çin-Afrika İş Birliği Forumu gibi konularda gerçekleştirdiğimiz haberler geniş yankı uyandırdı. Bunun yanında, ticaret serbestliği ve ekonomik entegrasyon alanlarında dış dünya için doğruluk ve adaletin kararlı sesi olduk. Asya Pasifik Ekonomik İş Birliği Örgütü (APEC) Zirvesi ve G-20 Zirvesi gibi çeşitli etkinliklerde Çin'in duruşunu aktardık ve büyük de destek aldık. Çin ve diğer ülkeler arasındaki bağlantıyı da güçlendirdik. Çincenin yanı sıra, Rusça, İtalyanca, Japonca ve İspanyolca gibi birçok dildeki mobil uygulamalarla abonelerin kullanım kolaylığını artırdık.

"Shanghai İş Birliği Örgütü'ne Beğeni" ve "Uluslararası İthalat Fuarı'yla Buluşma" gibi internet üzerinden yapılan birçok etkinlik, yabancı takipçilerimiz tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Öte yandan, dünya ile bağlantımızı güçlendirmek için de hız kesmeden çalıştık. Bo'ao Asya Forumu Medya Yöneticileri Forumu ve Hongqiao Uluslararası Ekonomi ve Finans Medya ve Düşünce Kuruluşları Forumu küresel ölçekte etki yarattı; Çin Filmlerinin Afrika Yolculuğu, Çin Dizileri Zamanı ve Ben Çin Hayranıyım gibi etkinlikler, her geçen gün daha fazla dostumuzun Çin'i sevmesini ve Çin'den etkilenmesini sağladı.

Yeni yılda, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'inci yıldönümünü kutlayacağız. CMG, bu vesileyle yabancı dostlara yeni dönemde daha gerçekçi, kapsamlı ve çok yönlü bir Çin'i renkli ve etkin şekilde tanıtacak.

Yeni yılda, çok sayıda yepyeni, ilginç ve dikkat çekici programı beğeninize sunacağız ve Çin'in küresel barışın inşacısı, küresel kalkınmanın katkı sağlayıcısı ve küresel düzenin koruyucusu imajını somut olgularla anlatacağız. İletişim araçlarında inovasyonu yoğunlaştırarak, 5G, yapay zekâ, büyük veri ve bulut bilişim gibi yeni teknolojilerden faydalanacağız. Yüksek kaliteli ve atılım niteliğinde ilerlemeler kaydedeceğiz, birinci sınıf yeni bir ana akım medya oluşturarak sizlere daha iyi hizmet sunacağız.

Eski dostumuz ve "Xi Jinping: Çin Rüyası'nı gerçeğe dönüştürüyor" adlı kitabın yazarı ünlü Rus sinolog Yuri Tavrovski, bize ilettiği mesajda, "Çin'in ortaya koyduğu insanlık için ortak kader topluluğu oluşturma düşüncesinin, dünyanın kalkınması için parlak bir kılavuz olduğuna tüm kalbimle inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Evet, insanoğlu tek bir dünyaya sahip ve tüm ülkeler bu dünyada bir arada yaşıyor. Dolayısıyla, insanlık için ortak kader topluluğu oluşturmak, kalıcı barışa, evrensel güvenliğe, ortak refaha ve açıklığa sahip, hoşgörülü, temiz ve güzel bir dünya oluşturmak için birlikte çaba harcayalım.

Konuşmama son verirken, bir kez daha yeni yılınızı kutluyor ve sizlere teşekkür ediyorum!"

Sevgili dinleyiciler, Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong'un yeni yıl konuşmasını dinlediniz. 2019'da yine renkli ve zengin içerikli programlarla karşınızda olmak dileğiyle sizlere sağlık ve mutluluk diliyoruz…