info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Dünyanın En Büyük Kemerli Demiryolu Köprüsünü İnşa Ediyor


11.12.2018 cri türk

Xinhua Haber Ajansı'nın 10 Aralık Pazartesi günü yayınlanan haberine göre Çinli mühendisler, Güneybatı Çin eyaleti Yunnan'da, Nujiang nehri üzerine dünyanın en büyük kemerli demiryolu köprüsünü inşa ettiler. 

Köprü 1.024 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğinde. Çin Demiryolları İnşaat Şirketi'nden bir proje yöneticisi olan Yu Changbin köprünün 490 metrelik ayak açıklığının, köprü üzerinde aynı anda dört trenin durmasına müsaade edecek durumda olduğunu söyledi.  

Yu'nun açıklamasına göre, Yunnan-Guizhou vadisindeki boğaz geçidinde yapılan köprü, yüksek riskli deprem kuşağında bulunduğundan, genişliğini ve taşıma kapasitesini sağlamak, sıradan bir demiryolu köprüsünden daha zor oldu. "Bu kadar büyük bir köprü böyle koşullarda daha önce hiç inşa edilmemişti". 

İnşaatçılar, köprünün yapımı için, Nujiang nehrinin 230 metre üzerinde, 800.000 cıvata ve değişik modellerden olup her biri 100 tonluk 922 çelik parça kullanarak çalıştılar. Yu'ya göre teknik zorluk ve riskler çok üst düzeydeydi.

Köprü, Yunnan eyaletinin başkenti Kunming ile Myanmar'ın başkenti Yangon'u birleştiren Çin-Myanmar demiryolu koridorunun ana bölümü olan 220 kilometrelik Dali-Rulli demiryolunun temel projesi. 

Dali-Rulli demiryolu bölümü tamamlandıktan sonra iki kent arasındaki yolculuk süresi altı saatten iki saate düşecek....