info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Dünyanın En Büyük Cruise Gezi Ekonomisi Çin de Şekilleniyor


11.12.2018 cri türk
 
China Daily gazetesinin Pazartesi günü yayınlanan haberine göre, Çin önümüzdeki 10 ila 20 yıl içinde, dünyanın en büyük cruise gezi pazarı olma olanağına sahip bulunuyor. Bunun tesisi için de seyahat endüstrisi ile kamu sektörü deniz turizmini geliştirmek için birlikte çalışıyor.

Cruise Lines International Association'a göre, cruise gezileri gerçekleştirecek Çinli turistlerin geçen yıl yaklaşık 2.5 milyon olan sayısının, 2025 yılına kadar 8 ila 10 milyona çıkması bekleniyor.

Rapora göre bu hedeflere ulaşmak amacıyla Çin, büyük otel gemileri için limanlarda modernizasyon ve iyileştirme yapmak, okyanus gemileri satın almak, çok yönlü taşımacılık mekanizmaları geliştirmek ve Çin anakarasındaki bazı bölgelere vizesiz ziyaret sürelerini uzatmak gibi çalışmalar yapılıyor.

Şanghay'ın doğu anakent bölgesi, uluslararası havalimanlarına benzer gümrüksüz mağazalardan (duty free)  oluşan bir kompleks inşa etmeyi planlıyor. Cruise gemileri ile havayolları, trenler ve otobüsler arasındaki bağlantıları tanıtmaya yönelik çalışmalar da devam ediyor. Hainan eyaletinin en güneydeki ada bölgesi, seyahat eden ve Hainan'daki  limanlardan ülkeye gelen turist grupları için 15 günlük vizesiz giriş  politikasının pilot uygulamasını başlattı.

Şirket düzeyinde ise, dünyanın en büyük eğlence seyahat şirketi olan Carnival Corp, Kasım ayında Çin Devlet Shipbuilding Corp (CSSC) ile ortak bir girişim kuracağını açıkladı. Bu girişim kendi filosunu 2019 sonundan itibaren işletmeye başlayacak. Ortak girişim ayrıca, Avrupa ve Asya'da büyük bir yolcu operatörü olan Carnival Corp'un Costa Group şirketinden mevcut iki gemiyi satın alacak. Bunun yanında girişim ilk Çin yapımı büyük yolcu filosunu kurmak üzere iki yeni yolcu gemisi siparişi de verdi.

Ancak gazetenin haberine göre, Çin'deki gemi endüstrisi artan talep karşısında önemli bir istihdam sorunuyla da karşı karşıya bulunuyor.. Cruise Lines International Association'a göre 2020 yılına kadar sektördeki yetenek açığı 280.000'e ulaşacak.