info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Erdoğan-Xi Jinping Bir Araya Geldi


01.12.2018 cri türk

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede, Çin ile Türkiye'nin yeni yükselen piyasa olarak, işbirliğini güçlendirmesi ve gelişme fırsatlarını paylaşıp, risk ve tehditleri beraber göğüslemesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan ile son yıllarda sıkı temaslarda bulunarak, Çin ile Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin daha yüksek seviyeye taşınmasına önderlik yaptıklarını hatırlatan Xi, iki ülke hükümetinin ilgili birimlerinin de yakın işbirliğini sürdürerek, aralarında varılan fikir birliklerini kapsamlı şekilde hayata geçirmesini ve somut sonuçlar alınması için çaba göstermesini beklediğini ifade etti.

Türkiye'nin istikrar ve kalkınma için harcadığı çabaları desteklediklerinin altını çizen Xi, Türkiye'yle eşgüdüm ve işbirliğini güçlendirerek, korumacılığa ve tek taraflılığa karşı çıkıp, yeni yükselen piyasaların ortak çıkarlarını beraber savunmaya hazır olduklarını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan ise, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sürekli gelişerek derinleşmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin Çin'le üst düzey temasları yoğunlaştırmak istediğine işaret eden Erdoğan, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifini de takdirle değerlendirdiğini kaydetti.

Erdoğan, Çin'le inisiyatif inşası çerçevesinde ekonomi, ticaret, yatırım, havacılık ve turizm gibi alanlardaki işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Erdoğan ayrıca, Çin'le uluslararası ve bölgesel konulardaki temas ve işbirliğini de güçlendirmek istediklerini sözlerine ekledi.