info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

2018 Türkiye Turizm Yılı sona erdi


2018-11-30 10:50:27  cri

"2018 Türkiye Turizm Yılı", dün Çin'in başkenti Beijing'de yapılan törenle sona erdi.

Beijing'deki Ulusal Gösteri ve Sahne Sanatları Merkezi'nde düzenlenen kapanış törenine Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çin Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, Türkiye'nin Beijing Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, çeşitli ülkelerin diplomatik misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy törende yaptığı konuşmada, doğu ve batının iki ucunda yer alan Türkiye ve Çin'in arasındaki coğrafi uzaklığın, iki ülkenin dostluğuna engel olamadığını aktardı.

Bakan Ersoy, "Ülkelerimiz liderleri öncülüğünde her geçen gün daha da gelişen ilişkilerimizin önümüzdeki süreçte işbirliği paylaşımlarımızı artıracağına inanıyorum. 2018 Çin'de Türkiye Turizm Yılı kapsamında gerçekleştirdiğimiz reklam faaliyetleri, Türk mutfağının tanıtımı, Türk günleri, tiyatro, gösteri, konser ve sergi gibi sanatsal etkinliklere göstermiş olduğunuz yoğun ilgi bizleri çok mutlu etti." diye konuştu.

İki ülkenin tarih kadar eski dostluğu çerçevesinde, her türlü iş birliği ve ortaklığa hazır olduklarını bildiren Ersoy, Türkiye Turizm Yılı etkinliklerini konserle taçlandıran sanatçıları da kutladı.

Çin Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, Çin ve Türkiye'nin Kuşak ve Yol inşasının doğal ortağı olduklarını söyledi. Son yıllarda iki ülke arasında stratejik işbirliğinin sorunsuz geliştiğine işaret eden Luo, her alanda somut işbirliğinde de olumlu gelişmeler sağlandığını dile getirdi.

Çin'de Türkiye Turizm Yılı'nın düzenlenmesinin, iki ülkenin hükümetleri arasında varılan önemli bir anlaşma olduğuna dikkat çeken Çinli Bakan, bu girişimle iki ülkenin çeşitli çevrelerinden büyük destekler alınarak olumlu neticeler sağlandığını kaydetti.

Luo, 2018 yılında Türkiye'ye giden Çinli turistlerin sayısının yüzde 83,1 aratarak 300 bini aştığını sözlerine ekledi.

Türk turistleri de Çin'in tarihi ve turistik yerlerini görmeye davet eden Luo, "Seyahat kolaylığını teşvik etmek, turizmde hizmet kalitesini iyileştirmek, turizm güvenliğine yönelik hazırlığımızı artırmak için Türkiye ile ilgili politikaları ve önlemleri güçlendirmeye hazırız." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Murat Karahan konser verdi. Bine yakın seyircinin izlediği konser büyük beğeni topladı.