info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Demir Çelik Sektörü İstikrarlı Büyümesini Sürdürüyor


26.11.2018 cri türk

Çin demir çelik sektörü, Ocak-Eylül ayları arasında hem faaliyet gelirlerinde hem de kârda kayda değer artışlar kaydederek güçlü büyüme ivmesini sürdürdü. Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'ndan alınan istatistikler, sektörün toplam ana faaliyet gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 5,66 trilyon yuan (816,7 milyar ABD doları) olduğunu gösterdi. Söz konusu dönemde sektörün toplam kârda yıllık % 65.3 artışla 358,7 milyar yuan oldu.

Büyük ve orta büyüklükteki işletmeler toplam işletme gelirine 3.06 trilyon yuan ve kârlara 230 milyar yuan katkıda bulundular. İki rakam sırasıyla yüzde 14,5 ve yüzde 86 oranında artış gösterdi. Eylül ayı sonunda büyük ve orta ölçekli işletmelerin borç oranı bir önceki yıla göre yüzde 3,9 oranında azalarak yüzde 66,1 oldu.

Devletin yüksek kapasiteyi ve standart altı çelik üretimi azaltma çabaları sayesinde, Çinli demir çelik üreticileri ürünlerini yurt dışından daha iyi fiyatlarla satmaya başardılar. Ocak ayından Eylül ayına kadar Çin, yıllık bazda yüzde 10,7 düşüşle 53.08 milyon ton çelik ürünü ihraç etti, ancak toplam ihracat değeri yıllık artan fiyatlar nedeniyle yüzde 6.1 artışla 298.99 milyar yuan'a yükseldi. İhracat fiyatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 18,8 artışla ton başına 5.633 yuan seviyesine ulaştı.

Çin Demir ve Çelik Endüstrisi Birliği tarafından yayımlanan bir rapor tedarik tarafındaki baskıların devam edeceğini söyledi. Ekim ayında, ülkenin günlük ham çelik üretimi ortalaması 2,66 milyon ton oldu. Sayı bir önceki aya göre yüzde 1,19 oranında düşmüş olsa da, tarihin en yüksek üçüncü seviyesi olarak kalmaya devam etti.

Rapor aynı zamanda, ülkenin özel sektör şirketlerinin karşı karşıya olduğu sermaye sıkıntısını hafifletmek için bir dizi önlem aldığından, üretim yatırımında ve altyapı inşaatında yaşanan iyileşmenin çelik talebini artıracağına da işaret etti.